To δίκτυο AE4RIA ως Πρεσβευτής βιώσιμης ανάπτυξης | Bravo: Διάλογος & Βραβεία Βιώσιμης Ανάπτυξης 2022!

To δίκτυο Alliance of Excellence for Research and Innovation on Aephoria (AE4RIA), μελος του οποιου ειναι το Εργαστηριο ReSEES, συμμετείχε ως ΠΡΕΣΒΕΥΤΗΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ στον Ετήσιο Διάλογο του Θεσμού Bravo που αναπτύσσει το QualityNet Foundation με κύριο στόχο την ενημέρωση, αφύπνιση και εκπαίδευση της ελληνικής κοινωνίας για τα θέματα Βιώσιμης Ανάπτυξης με βάση τις πρωτοβουλίες που αναπτύσσονται στη χώρα μας.

Το δίκτυο Alliance of Excellence for Research and Innovation on Aephoria (AE4RIA) συμμετέχοντας για πρώτη φορά υποστηρίζει τους στόχους του κοινωνικού διαλόγου για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη με τις πρωτοβουλίες μας σε 4 σημαντικές θεματικές:

Την Αειφόρο Μπλε Ανάπτυξη
Τον Περιορισμό και Προσαρμογή στην Κλιματική Αλλαγή και Βιώσιμη Χρηματοδότηση
Την σχέση Νερού-Ενέργειας και Επισιτισμού
Την Εμπορευματοποίηση της Έρευνας και Επιτάχυνση της Καινοτομίας

Κάθε χρόνο ο Θεσμός Bravo αναπτύσσει έναν κοινωνικό διάλογο για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη με βάση τις πρωτοβουλίες που αναπτύσσονται στην χώρα μας.

Το Bravo Sustainability Dialogue & Awards 2022 σημείωσε «ρεκόρ» συμμετοχών, με 363 πρωτοβουλίες να συμμετέχουν στον Ετήσιο Κοινωνικό Διάλογο για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, από 193 συμμετέχοντες Οργανισμούς που προέρχονται από το κοινό των Επιχειρήσεων, των Οργανισμών της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, των Οργανισμών της Κοινωνίας Πολιτών και των Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων. Οι συμμετέχουσες πρωτοβουλίες αποτελούν τη βάση του Ετήσιου διαλόγου ο οποίος αναπτύσσεται με τις επιστημονικές επιτροπές του Θεσμού, οι οποίες αποτελούνται από 170 μέλη και με την ενεργή συμμετοχή περισσότερων από 16.000 Ενεργών Πολιτών οι οποίοι ενημερώνονται και καταθέτουν τις απόψεις τους για τις πρωτοβουλίες που αναπτύσσονται με στόχο την υποστήριξη ενός βιώσιμου μέλλοντος .

Ενώ στο Bravo Schools 2022, στον σχολικό διαγωνισμό για τους Παγκόσμιους Στόχους συμμετείχαν 22.000 μαθητές με 650 σχολικές προτάσεις από σχολικές μονάδες όλης της χώρας, οι οποίοι κατάφεραν να ενεργοποιήσουν και να συμμετέχουν στη διαδικασία περισσότεροι από 30.000 ενεργούς πολίτες ,μέλη των οικογενειών τους και των τοπικών κοινωνιών.