Ημερίδας για τη Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής/Υπερκινητικότητας στο Φοιτητή

Η ΔΕΠΥ στον Φοιτητή: Αποτελεσματικές Στρατηγικές

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 2018, 10:00 - 18:00

Στα πλαίσια των δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τη Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής και Υπερκινητικότητας (ΔΕΠΥ) που γίνονται παγκόσμια τον μήνα Οκτώβριο, το ADHD Hellas διοργανώνει ημερίδα το Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2018, στο Deree – The American College of Greece.

Συγκεκριμένα, διακεκριμένοι ομιλητές στο χώρο της ΔΕΠΥ και του coaching θα μιλήσουν για την αποτελεσματική αντιμετώπιση της ΔΕΠΥ στο Πανεπιστήμιο. Ειδική προσκεκλημένη του Πανελλήνιου Σωματείου Ατόμων με ΔΕΠΥ,η Lisa Joy Tuttle, MA, BCC, θα παρουσιάσει αποτελεσματικές στρατηγικές διαχείρισης μέσω coaching των βασικών χαρακτηριστικών της ΔΕΠΥ που δυσκολεύουν τους μαθητές και φοιτητές με αυτή τη διαταραχή.

Η ημερίδα τελεί υπό την αιγίδα του Ινστιτούτου Έρευνας & Θεραπείας της Συμπεριφοράς.