Άντζελος Κυριαζής, Απόφοιτος 2017, Διδακτορικός φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Yale των Η.Π.Α.

Όταν ολοκλήρωσα τις προπτυχιακές μου σπουδές στο Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ αποφάσισα να κάνω αίτηση στο ΜΠΣ με εξειδίκευση στην Οικονομική Θεωρία. Η απόφασή μου αυτή αποδείχτηκε καθοριστική. Πιο συγκεκριμένα, το πρόγραμμα σπουδών που προσφέρει το ΜΠΣ στην Οικονομική Θεωρία είναι υψηλού επιπέδου και παρόμοιο με εκείνα αντίστοιχων μεταπτυχιακών προγραμμάτων σε καταξιωμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Τα μαθήματα Μικροοικονομικής, Μακροοικονομικής, Οικονομετρίας και Μαθηματικών με βοήθησαν να αναπτύξω την κριτική μου σκέψη και τις αναλυτικές μου δυνατότητες, αλλά και να γίνω καλύτερος οικονομολόγος εν τέλει. Επιπλέον, είχα την ευκαιρία να συνεργαστώ σε υψηλότερο επίπεδο με τους πολύ έμπειρους και ικανούς, όσον αφορά τη διδασκαλία και την έρευνα, καθηγητές του μεταπτυχιακού προγράμματος. Έχοντας λοιπόν τα εφόδια του προγράμματος σπουδών και τη βοήθεια των καθηγητών του τμήματος μπόρεσα αρχικά να εξερευνήσω, έπειτα να επιδιώξω, και εν τέλει να επιτύχω την αποδοχή μου στο διδακτορικό πρόγραμμα οικονομικών του πανεπιστημίου Yale. Προτείνω λοιπόν το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Οικονομική Επιστήμη ανεπιφύλακτα.