Χάρης Κατσιαρδής, Απόφοιτος 2014, Διδακτορικός φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Princeton, Η.Π.Α.

Η φοίτησή μου στο ΜΠΣ Οικονομικής Θεωρίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ήταν καθοριστική για την ακαδημαϊκή μου εξέλιξη. Η δομή του προγράμματος και τα προσφερόμενα μαθήματα, παρόμοια με αντίστοιχα προγράμματα σε κορυφαία πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Βόρειας Αμερικής, με βοήθησαν να αποκτήσω όλα τα θεωρητικά, μαθηματικά και οικονομετρικά εργαλεία που είναι απαραίτητα για να μεταβεί κανείς με επιτυχία από τις προπτυχιακές σπουδές σε ένα απαιτητικό διδακτορικό πρόγραμμα. Επιπλέον, έλαβα καθοδήγηση από τους Καθηγητές του Προγράμματος, οι οποίοι με βοήθησαν να εξερευνήσω τις επιλογές μου για μια ακαδημαϊκή καριέρα στα Οικονομικά και των οποίων η στήριξη ήταν πολύτιμη ώστε να γίνω δεκτός στο διδακτορικό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Princeton. Πιστεύω πως το ΜΠΣ Οικονομικής Θεωρίας του ΟΠΑ είναι αναμφίβολα μία εξαιρετική επιλογή για όποιον επιθυμεί να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα στα Οικονομικά, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.