Εκπαίδευση Digital Talents Academy από τη Google

We would like to invite you to the "Digital Talents Academy" presentation by Google to be held on December 8th at 12.15am at AUEB, Amphitheatron B. During the presentation Spyridoula Drakopoulou, Head of Banking & Performance Agencies at Google will talk to you about the educational program they will run for a selected number of candidates in cooperation with selected university departments in Greece. The program will last ~2.5 months and will include weekly 3-hour sessions, likely to take place on Tuesday or Thursday afternoon/ evening (physical attendance required).

The program will be split in three pillars as follows:

• Platforms excellence: The aim is for you to get a better understanding of the various digital platforms & tools: adwords, analytics & programmatic. We will also focus on the two main game changers: mobile & video
  • IT topics: The objective is to give you a better understanding of how IT & marketing work together, SEO topics, website development & basic coding skills
  • Business topics: Industry landscape (media vs performance agencies, main players & services they offer, dynamics), pricing models, KPIs, account management & objection handling

The training sessions will be delivered by both Googlers & external speakers from the leading digital agencies in Greece.  The venue will be the Athens Google Offices. At the end of the program a career fair will take place.

Απευθύνεται  κυρίως σε 4ετείς, αλλά 3ετείς φοιτητές του τμήματός μας.