Χαιρετισμός Διευθυντή

Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας λειτουργεί από το 1999 και ήδη θεωρείται μεταξύ των κορυφαίων στα Ελληνικά ΑΕΙ όσον αφορά τις βάσεις στις εισαγωγικές εξετάσεις, της πρόσφατης αξιολόγησης απο την ΟΠΕΣΠ, της ακαδημαικής αριστείας που αναγνωρίζεται από διεθνείς επιστημονικές ενώσεις και ανεξάρτητους φορείς, αλλά και της ουσιαστικής αμφίδρομης διασύνδεσης με την κοινωνία και την αγορά εργασίας.

Οι φοιτητές που θα γίνουν δεκτοί στο MSc (Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών) διεθνούς προσανατολισμού στην Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία , θα έχουν τη δυνατότητα:

• να παραρακολουθήσουν μαθήματα με προχωρημένες τεχνικές μάθησης, σε ένα σύγχρονο πρόγραμμα σπουδών που βασίζεται στις επιστημονικές περιοχές:
    • Ποσοτικές Μέθοδοι και Επιχειρισιακή Έρευνα,
    • Διοίκηση Πληροφοριακών Τεχνολογιών και Ηλεκτρονικό Επιχειρείν,
    • Οργανωσιακές Σπουδές και Επιχειρηματική Στρατηγική,
    • Εφοδιαστική Αλυσίδα και Διοίκηση Μεταφορέων.
  • να εξειδικευθούν περαιτέρω αξιοποιώντας τα έξι μεγάλα Εργαστήρια του Τμήματος που κατατάσσονται μεταξύ των κορυφαίων στην Ευρώπη με βάση τις διεθνείς τους συνεργασίες, τα Ευρωπαικά έργα τους και την επιστημονική τους δραστηριότητα.
  • να προετοιμασθούν για επαγγελματική πιστοποίηση σε σημαντικές λειτουργίες/εργαλεία όπως διαχείριση έργων, επιχειρηματική ανάλυση, διαχείριση επιχειρησιακών πόρων κλπ.
  • να αποκτήσουν πρόσβαση σε δυναμικούς, και με προοπτική, χώρους εργασίας μέσω της πρακτικής διπλωματικής τους εργασίας (Field Study Project) αλλά και της γενικότερης διασύνδεσης του Τμήματος με κορυφαίες Ελληνικές επιχειρήσεις και οργανισμούς.
  • να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο διδακτορικό πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος που ήδη αριθμεί 85 αποφοίτους/διδάκτορες οι οποίοι συνεχίζουν την επιτυχημένη ακαδημαική τους καριέρα στην Ελλάδα αλλά και σε χώρες όπως ΗΠΑ, Ελβετία, Μ.Βρετανία, Δανία, Ολλανδία, Γερμανία, Ισπανία, Κύπρος.
  • να δημιουργήσουν τις προυποθέσεις για διεθνή καριέρα ως στελέχοι εξωστρεφών Ελληνικών επιχειρήσεων ή διεθνών επιχειρηματικών ομίλων αλλά και ως ακαδημαϊκοί/ερευνητές σε ποιοτικά πανεπιστήμια/ερευνητικά ιδρύματα του εξωτερικού.

Καθηγητής Γεώργιος Λεκάκος, Διευθυντής

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα (MSc) στην Διοικητική Επιστήμη & Τεχνολογία