7ο Annual Sustainability Summit, «The Sustainability-ESG Manager: Leading the path to the future”

Mε μεγάλη επιτυχία διεξήχθη την Πέμπτη 1η Δεκεμβρίου 2022 το 7ο Annual Sustainability Summit με τίτλο «The Sustainability-ESG Manager: Leading the path to the future” που διοργάνωσε τo ΜΒΑ International του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με το Κέντρο Αειφορίας (CSE) , στο ξενοδοχείο Radisson Blu Park Hotel. Ο Καθηγητής Eric Soderquist, Διευθυντής MBA International (ΟΠΑ) κήρυξε την έναρξη της εκδήλωσης ενώ το panel συντόνισε ο Νίκος Αυλώνας, Πρόεδρος του Kέντρου Αειφορίας (CSE) και Επισκέπτης Καθηγητής σε θέματα Bιώσιμης Ανάπτυξης & ESG του MBA International. Κεντρικοί ομιλητές ήταν οι, Βασίλης Ξυπολυτάς, Πρόεδρος του ΟΣΥ Α.Ε, Μαργαρίτα Γκαμαλέτσου, Διευθύντρια Επικοινωνίας & Εταιρικών Σχέσεων της ΕΥΔΑΠ και Νεκτάριος Δεμενόπουλος, Αναπληρωτής Διευθυντής του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων, Εξυπηρέτησης Μετόχων και Εταιρικών Ανακοινώσεων του ΟΛΠ. Επίσης, στην εκδήλωση παρουσιάστηκε η έρευνα του i-MBA Sustainable Development and Circular Economy Club για τους στόχους Net-Zero. Τέλος, ειδικές διακρίσεις δόθηκαν σε επαγγελματίες του τομέα της Βιώσιμης Ανάπτυξης, που έχουν υλοποιήσει διαχρονικά σημαντικές και καινοτόμες πρωτοβουλίες με άξονα το περιβάλλον και την κοινωνία καθ’ όλη τη διάρκεια της επαγγελματικής πορείας τους. Συγκεκριμένα, βραβεία παρέλαβαν οι: Κωστής Ρόκας, Managing Director, CVC, Ρηνέτα Μήτση, Corporate Affairs & Communication Director, Goody’s-Everest Group, Γιώργος Τσαπρούνης, Γενικός Διευθυντής Επικοινωνίας, ‘Ομιλος ΙΝΤΡΑΚΑΤ, Αλεξία Μαχαίρα, Υπεύθυνη Επικοινωνίας και Εταιρικής Υπευθυνότητας, ΑΒ Βασιλόπουλος, Γιάννης Φρέρης, Διευθυντής Εταιρικής Επικοινωνίας & Αειφόρου Ανάπτυξης, ΓΕΦΥΡΑ Α.Ε.,  Ρούλη Χριστοπούλου, Επικεφαλής Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης, ALPHA BANK και Αντριάνα Παρασκευοπούλου, δημοσιογράφο, ΕΡΤ. Περισσότεροι από εκατό εκπρόσωποι θεσμικών φορέων, επιχειρήσεων, φοιτητές και απόφοιτοι παρακολούθησαν το 7οAnnual Sustainability Summit, το οποίο έχει πλέον καθιερωθεί ως θεσμός συνάντησης της ακαδημαϊκής και επιχειρηματικής κοινότητας σε ένα γόνιμο διάλογο που αναδεικνύει σύγχρονα ζητήματα, τάσεις και προκλήσεις για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη.