Το ΟΠΑ κατατάσσεται μεταξύ των 300 καλύτερων Business Schools παγκοσμίως από την Eduniversal

Ανάμεσα στα 300 καλύτερα Business Schools κατατάσσεται φέτος το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών καταλαμβάνοντας κορυφαία θέση στις επιστημονικές περιοχές της οικονομίας και της διοίκησης.

Η διεθνής λίστα κατάταξης Eduniversal δημοσιοποίησε τα 1000 καλύτερα Business Schools από 154 χώρες για το 2016. Η λίστα κατάταξης χωρίζει τις παραπάνω χώρες σε 9 γεωγραφικές κατηγορίες και αξιολογεί τα ιδρύματα της κάθε κατηγορίας λαμβάνοντας υπόψη τη διεθνή επιρροή και τη φήμη του κάθε εκπαιδευτικού ιδρύματος. Μεταξύ των κριτηρίων που λαμβάνονται υπόψη από την Eduniversal είναι οι ακαδημαϊκές πιστοποιήσεις των ιδρυμάτων, οι θέσεις που αυτά καταλαμβάνουν σε πληθώρα άλλων κατατάξεων, η συμμετοχή τους σε διεθνείς και εθνικούς εκπαιδευτικούς οργανισμούς καθώς και οι ψήφοι των Πρυτάνεων των 1000 συμμετεχόντων Πανεπιστημίων.

Η πλήρης κατάταξη, καθώς και περισσότερες πληροφορίες, είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα της Eduniversal.