(FP4) CYPRUS: Integrated Water Management in Cyprus: Economic and Institutional Foundations

Fourth Framework Programme of the European Commission

Αυτό το ερευνητικό έργο ασχολείται με την ανάπτυξη των οικονομικών και θεσμικών οργανισμών για ένα ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης υδάτων για το νησί της Κύπρου. Στο πλαίσιο αυτού του γενικού στόχου, το έργο επικεντρώνεται σε τρία κύρια θέματα: (i) αξιολόγηση των πιθανών οικονομικών, κοινωνικών και περιβαλλοντικών επιπτώσεων που προκύπτουν από την καθιέρωση ενός ολοκληρωμένου συστήματος διαχείρισης των υδάτων; (ii) προσδιορισμός των θεσμικών και καθοριστικών μεταρρυθμίσεων που θα χρειαστούν για την υποστήριξη της εισαγωγής της και (iii) εξέταση του αντίκτυπου των πολιτικών ρύθμισης των υδάτων της ΕΕ στο πλαίσιο μιας εξαιρετικά περιορισμένης οικονομίας. Στο πλαίσιο της ανάλυσης πολιτικής, το έργο θα εξετάσει ρητά τις αλλαγές στο θεσμικό και οργανικό πλαίσιο που θα χρειαζόταν για την Κύπρο για να ευθυγραμμίσει την πολιτική της με τους κανονισμούς της ΕΕ για την ποιότητα και τη διαχείριση των ποσοτήτων των υδάτων.

Ημερομηνία έναρξης 1 Ιανουαρίου 1999

Ημερομηνία λήξης: 30 Ιουνίου 2001