Νέα

• 25-10-2021

The kick off meeting of our newly funded H2020 IMPETUS Project to protect communities and the planet from climate change officially began this 20-21 October, with a virtual kick-off meeting uniting motivated and multidisciplinary teams in research, policy, industry and civil society. Over 70 people participated!

• 21-10-2021

Ξεκίνησε επισήμως, την 1η Οκτωβρίου 2021 το έργο του Ορίζοντα 2020 ARSINOE- Climate Resilient Regions Through Systemic Solutions and Innovations. Το έργο ARSINOE χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή με συνολικό προϋπολογισμό 15 εκατομμύρια ευρώ και  συντονιστής του έργου είναι η Καθηγήτρια Χρυσή Λασπίδου, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Συγκεντρώνει 41 εταίρους από 15 χώρες και σκοπεύει να αλλάξει το παιχνίδι για τη διαμόρφωση δρόμων προς την ανθεκτικότητα, παρέχοντας περιφερειακά πακέτα καινοτομίας που οικοδομούν ένα οικοσύστημα για την ανάπτυξη και εφαρμογή καινοτόμων μέτρων και λύσεων προσαρμογής στην κλιματική αλλαγή σε όλη την Ευρώπη.  Στις 14 και 15 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα το kick-off meeting του έργου, ως υβριδική εκδήλωση.

• 08-10-2021

We are happy to share with you the 1st press release of our new H2020 project, which briefly introduces the project’s concept, goals and methodology, and highlights the implementation of the 9 case studies.

• 23-09-2021

On 22 & 23 of September, the Launch meeting of the new COST Action project, CA20138: Network on Water-Energy-food Nexus for Low-Carbon Economy in Europe and Beyond took place online

• 02-08-2021

Διαβάστε τη συνέντευξη της Καθηγ. Φοίβης Κουντούρη που παραχώρησε στον δημοσιογράφο Ηλία Κουτσερή για την ειδική έκδοση «ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ 2021»  με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος 2021 που κυκλοφόρησε μαζί με την εφημερίδα ΜΑΓΝΗΣΙΑ στις 5 Ιουνίου.

• 26-07-2021

Η καθηγήτρια Φοίβη Κουντούρη, έγραψε στις 25/07 ειδικά για το KReport μια ανάλυση για το ευρωπαϊκό σχέδιο fit-for-55, «μια από τις τολμηρότερες κινήσεις παγκοσμίως για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής», που φιλοδοξεί να μετασχηματίσει σχεδόν κάθε πτυχή της οικονομίας, από την οικιακή χρήση ενέργειας μέχρι τη φορολόγηση των εισαγωγών άνθρακα.

• 20-07-2021

Διαβάστε τις συνεντεύξεις της καθηγ. Φοίβης Κουντούρη των τελευταίων μηνών σε Ελλάδα και εξωτερικό.

• 19-07-2021

We are pleased to share with you the list of the running Projects & Initiatives of the Cluster for Sustainability Transition.

• 18-06-2021

Στις 17/6, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την καταπολέμηση της ερημοποίησης και της ξηρασίας και στο πλαίσιο αφιερώματος της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας στο ενημερωτικό website TheToc.gr, η Καθ. Φοίβη Κουντούρη, ως επιστημονική υπεύθυνη του Προγράμματος «Νερό για το Αύριο» παραχώρησε συνέντευξη

• 07-06-2021

Διαβάστε την συνέντευξη της καθ. Φοίβης Κουντούρη  στη δημοσιογράφο Μαριλένα Αστραπέλλου στο ΒΗΜΑgazino που κυκλοφορεί με τίτλο «Κλιματική αλλαγή, ζωονοσογόνοι ιοί και βιώσιμη προοπτική»

Η καθηγήτρια Περιβαλλοντικών Οικονομικών στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μιλάει για την κρίση του περιβάλλοντος και τη μετά COVID-19 εποχή.