(FP6) AQUASTRESS: Mitigation of Water Stress through new Approaches to Integrating Management, Technical, Economic and Institutional Instruments

Grant agreement ID: 511231

Project website Opens in new window

Η πίεση του νερού είναι ένα παγκόσμιο πρόβλημα με εκτεταμένες οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις.

Ο μετριασμός της πίεσης του νερού σε περιφερειακή κλίμακα δεν εξαρτάται μόνο από τεχνολογικές καινοτομίες, αλλά και από την ανάπτυξη νέων ολοκληρωμένων εργαλείων διαχείρισης νερού και πρακτικών λήψης αποφάσεων.

Το AquaStress IP παρέχει βελτιωμένες διεπιστημονικές μεθοδολογίες που επιτρέπουν στους φορείς σε διαφορετικά επίπεδα εμπλοκής και σε διαφορετικά στάδια της διαδικασίας σχεδιασμού να μετριάσουν τα προβλήματα του άγχους του νερού. Αυτό το IP βασίζεται τόσο στις ακαδημαϊκές όσο και στις δεξιότητες των επαγγελματιών για τη δημιουργία γνώσεων σε τομείς τεχνολογικής, επιχειρησιακής διαχείρισης, πολιτικής, κοινωνικοοικονομικής και περιβαλλοντικής φύσης. Οι συνεισφορές προέρχονται από 36 διάσημους οργανισμούς από 17 χώρες, συμπεριλαμβανομένων 6 ΜΜΕ.

Grant agreement ID: 511231

Start date 1 February 2005