(FP6) EURO-LIMPACS: Integrated Project to Evaluate the Impacts of Global Change on European Freshwater Ecosystems

Τα οικοσυστήματα γλυκών υδάτων, υπό την πίεση της αλλαγής στη χρήση γης και της ρύπανσης, αντιμετωπίζουν πρόσθετες πιέσεις από την αλλαγή του κλίματος, άμεσα και μέσω αλληλεπίδρασης με άλλους παράγοντες αλλαγής. To έργο ασχολείται με την επιστήμη που απαιτείται για την κατανόηση και τη διαχείριση των οικολογικών συνεπειών αυτών των αλληλεπιδράσεων. Είναι σχετικό με την οδηγία πλαίσιο για τα ύδατα και άλλες διεθνείς οδηγίες και πρωτόκολλα και υποστηρίζει τον Χάρτη του Em για την αειφόρο ανάπτυξη. Το έργο περιλαμβάνει μια κοινοπραξία κορυφαίων επιστημόνων για την ενσωμάτωση της επιστήμης των οικοσυστημάτων ποταμών, λιμνών και υγροτόπων στην κλίμακα της λεκάνης απορροής. Επικεντρώνεται στους βασικούς παράγοντες της αλλαγής του υδάτινου οικοσυστήματος (χρήση γης, θρεπτικά συστατικά, εναπόθεση οξέων και τοξικές ουσίες) και εξετάζει τις αλληλεπιδράσεις τους με την παγκόσμια, ιδίως την κλιματική αλλαγή, χρησιμοποιώντας ανάλυση χρονοσειρών, υποκατάσταση χώρου-χρόνου, παλαιολιμνολογία, πειράματα και μοντελοποίηση διαδικασιών.

Grant agreement ID: 505540

Ημερομηνία έναρξης 1 Φεβρουαρίου 2004