The Role of the Greek Higher Education Institutions in promoting the SDGs

Εκ μέρους της καθηγήτριας Φοίβης Κουντούρη, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί αύριο 30/3 «Ο ρόλος των ελληνικών ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην προώθηση των SDGs» την οποία συνδιοργανώνει το Εργαστήριο Έρευνας στην Κοινωνικό-Οικονομική και Περιβαλλοντική Αειφορία (ReSEES), Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών καθώς και για την διήμερη αιμοδοσία για την υποστήριξη των αναγκών του νοσοκομείου ΝΙΜΤΣ, που συνδιοργανώνουν το Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος (Pierce-Deree-Alba), το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Εργαστήριο Έρευνας στην Κοινωνικό-Οικονομική και Περιβαλλοντική Αειφορία (ReSEES), Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών στις 30 και 31/3/21.

Παρακαλώ δείτε παρακάτω περισσότερες πληροφορίες για την εκδήλωση και την διήμερη αιμοδοσία.

Εν μέσω του τρίτου κύματος της πανδημίας COVID-19, στις 30 και 31/3/21 θα πραγματοποιηθεί διήμερη αιμοδοσία για την υποστήριξη των αναγκών του νοσοκομείου ΝΙΜΤΣ, που συνδιοργανώνουν το Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος (Pierce-Deree-Alba), το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Εργαστήριο Έρευνας στην Κοινωνικό-Οικονομική και Περιβαλλοντική Αειφορία (ReSEES),  Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Η πρωτοβουλία αυτή εμπίπτει στο πλαίσιο προώθησης των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του Ο.Η.Ε. και συγκεκριμένα του Στόχου 3, που προάγει τη διασφάλιση της υγείας και της ευημερίας καθώς και του Στόχου 4, που αποσκοπεί στην καλλιέργεια ευαισθητοποιημένων και υπεύθυνων πολιτών μέσω της πρόσβασης στην ποιοτική εκπαίδευση.

Όλα τα προληπτικά μέτρα, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, λαμβάνονται προκειμένου να διασφαλιστεί η υγεία και η ασφάλεια των αιμοδοτών, όπως υποδεικνύεται για την πανδημία. Για τη διαδικασία της αιμοδοσίας μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ και για τα κριτήρια καταλληλότητας αιμοδότη εδώ. Η αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα στο χώρο του Deree (Deree Student Lounge) με τον κεντρικό διάδρομο να χρησιμοποιείται ως χώρος αναμονής. Σας ενημερώνουμε πως διατίθεται χώρος στάθμευσης στο Κολλέγιο.

Οι εθελοντές αιμοδότες καλούνται να εγγραφούν ηλεκτρονικά εδώ για μια συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα ώστε να αποφευχθεί ο συνωστισμός και η αναμονή: https://www.eventora.com/en/Events/ACGBloodDriveMarch2021.

Η αιμοδοσία εντάσσεται στο πλαίσιο της εκδήλωσης «The Role of the Greek Higher Education Institutions in promoting the SDGs», η οποία συνδιοργανώνεται από το Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος, το UNSDSN Greece, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Εργαστήριο Έρευνας στην Κοινωνικό-Οικονομική και Περιβαλλοντική Αειφορία (ReSEES),  Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στις 30 Μαρτίου 2021.

Εξερευνώντας το ρόλο των ελληνικών ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην προώθηση των 17 Στόχων Αειφόρου Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών (SDGs), σκοπός αυτής της εκδήλωσης είναι να ευαισθητοποιήσει σχετικά με τους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης SDGs και τις βιώσιμες βέλτιστες πρακτικές σε αυτά τα ιδρύματα.

Η εκδήλωση διοργανώνεται στο πλαίσιο της συνολικής πρωτοβουλίας του UN SDSN Ελλάδας σχετικά με τη βιωσιμότητα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα, με βάση την αποστολή 4.7 του ΟΗΕ, η οποία στοχεύει να συμβάλει στην ευαισθητοποίηση και την εκπαίδευση των φοιτητών, των καθηγητών και του προσωπικού των ακαδημαϊκών ιδρυμάτων σχετικά με τους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης (SDGs) και με καλύτερες βιώσιμες πρακτικές στον Πανεπιστημιακό περιβάλλον, με τη συμπερίληψη της αειφορίας σε ολόκληρο το πρόγραμμα σπουδών, καθώς και τη δημιουργία συνεργιών ακαδημαϊκών ιδρυμάτων με οργανισμούς και άλλους εξωτερικούς εταίρους για την προώθηση των SDGs.

ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ:

Jeffrey D. Sachs, Διευθυντής του Κέντρου Βιώσιμης Ανάπτυξης στο Πανεπιστήμιο Κολούμπια. Πρόεδρος του Δικτύου Λύσεων Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ (UN SDSN)

ΟΜΙΛΗΤΕΣ:

Άγγελος Συρίγος, Αναπληρωτής Υπουργός Παιδείας (αρμόδιος για την τριτοβάθμια εκπαίδευση)

Καθ. Στέλλα Αποστολάκη, Συντονίστρια Προγράμματος Περιβαλλοντικών Σπουδών. Πρόεδρος του Ακαδημαϊκού Συμβουλευτικού Συμβουλίου του Κέντρου Αριστείας για την Αειφορία, ACG

Ράνια Ασσαριωτάκη, Ανώτερη Διευθύντρια Βιώσιμης Ανάπτυξης, Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδα (ACG)

Καθηγήτρια Φοίβη Κουντούρη, Σχολή Οικονομικών και Διευθύντρια του Εργαστηρίου ReSEES, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Μέλος της Παγκόσμιας Ακαδημίας Τέχνης και Επιστημών · Διευθύντρια της Μονάδας Αειφόρου Ανάπτυξης, ATHENA RC · Συμπρόεδρος SDSN Europe

Καθηγητής Ανδρέας Α. Παπανδρέου, Καθηγητής Περιβαλλοντικής Οικονομίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Συμπρόεδρος του Δικτύου Λύσεων Αειφόρου Ανάπτυξης Ελλάδας (SDSN Greece)

Καλωσόρισμα από την Κλαούντια Καρύδη-Μπενοπούλου, Αντιπρόεδρο, Δημόσιες Υποθέσεις, το Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος και τον καθηγητή Ανδρέα Α. Παπανδρέου.

Σε συνεργασία με:

Deree - Το Αμερικανικό Κολέγιο της Ελλάδας

Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Υποστηριζόμενο από:

UN SDSN Youth Greece

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση: 30.03 | DEREE The Role of the Greek Higher Education Institutions in promoting the SDGs - YouTube

Μάθετε περισσότερα: https://www.acg.edu/events/the-role-of-the-greek-higher-education-institutions-in-promoting-the-sdgs/