1st ESG Universe Forum | ESG: The Corporate (R)evolution!

Την Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022, η καθ. Φοίβη Κουντούρη συμμετείχε στο 1o ESG Universe Forum με τίτλο «ESG: The Corporate (R)evolution!», το οποίο πραγματοποιήθηκε ψηφιακά (online). Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την εταιρία Smartpress, σε μια προσπάθεια να συμβάλει στην ανάδειξη του εξαιρετικά επίκαιρου και ζωτικού ζητήματος της Βιωσιμότητας καθώς και στο διάλογο για τις νέες απαιτήσεις στο ESG.

Η καθ. Κουντούρη συμμετείχε στη συζήτηση με θέμα «ESG: Υπεύθυνες Επενδύσεις και Επιχειρηματικές Δράσεις: Νομική Υποχρέωση ή Ηθική Πρακτική;» και έδωσε ομιλία με θέμα “ESG-SDG Transformation of Businesses: How it can be done profitably”. Μεταξύ αλλων μίλησε για τον κοινωνικο-οικονομικό μετασχηματισμό που θα οδηγήσει τις επιχειρήσεις σε ένα βιώσιμο μονοπάτι ανάπτυξης μέσω της ενσωμάτωσης των ESG & SDG criteria στη λειτουργία τους, στην παραγωγή τους και στον τρόπο που επιλέγουν τις επενδύσεις τους.

Round table | ESG: Υπεύθυνες επενδύσεις και επιχειρηματικές δράσεις: Νομοθετική υποχρέωση ή Ηθική πρακτική;

Συντονισμός: Χρήστος Κοτσακάς, Δημοσιογράφος

• Πάκης Παπαδημητρίου, Head, ESG Division, Eurobank
  • Αποστολία Ματράκη, Manager, Financial Risk Management, Consulting, KPMG in Greece
  • Φοίβη Κουντούρη, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών & Denmark Technical University, Πρόεδρος Ευρωπαϊκής Επιστημονικής Ένωσης Οικονομολόγων Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων (EAERE), Πρόεδρος SDSN Global Climate Hub, Συμπρόεδρος SDSN Europe.

Εκπρόσωποι επιχειρήσεων των μεγάλων κλάδων της Αγοράς, της Βιομηχανίας και του Business, θεσμικοί και ακαδημαϊκοί περιγράψαν αναλυτικά το E (Environment), το S (Social) και το G (Governance) όπως αποτυπώνεται στις εκθέσεις Βιωσιμότητας εταιρειών και εφαρμόζεται στην πράξη από μεγάλες αλλά και μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στο κανονιστικό πλαίσιο για το ESG, ιδιαίτερα σε επίπεδο Ε.Ε., στον δρόμο για τη δημιουργία του πλαισίου για τη βιώσιμη χρηματοδότηση, τη μετάβαση στη βιωσιμότητα και τη συμπερίληψη των μικρομεσαίων επιχειρήσεων.

Μάθετε περισσότερα

Παρακολουθήστε την εκδήλωση (1:42:42)