Διεθνές Συνέδριο «Climate Change: The future of the Agrifood sector»

Στις 9 Νοεμβρίου 2021, η καθηγ. Φοίβη Κουντούρη συμμετείχε στο Διεθνές Συνέδριο «Climate Change: The future of the Agrifood sector» στη Θεματική «Αναδεικνύουμε την agenda της κλιματικής αλλαγής σε εθνικό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο (climate policy)». Το τριήμερο Διεθνές Συνέδριο (9-11/11/2021) διοργανώθηκε από τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά», στο πλαίσιο των στρατηγικών πρωτοβουλιών που αναλαμβάνει για την υποστήριξη του αγροδιατροφικού κλάδου.

Θεματική: Αναδεικνύουμε την agenda της κλιματικής αλλαγής σε εθνικό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο (climate policy)

Keynote: Πρόδρομος Ζάνης, Καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης & Lead Author, Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC)

Panel

- Κωνσταντίνος Αραβώσης, Γενικός Γραμματέας Φυσικού Περιβάλλοντος και Υδάτων, Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας & Καθηγητής, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

- Φοίβη Κουντούρη, Καθηγήτρια, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Πρόεδρος Ευρωπαϊκής Επιστημονικής Ένωσης Οικονομολόγων Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων

- Σπήλιος Λιβανός, Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

- Νίκος Μάντζαρης, Senior Policy Analyst & Partner, The Green Tank

- Κωνσταντίνος Μπαγινέτας, Γενικός Γραμματέας Αγροτικής Πολιτικής και Διεθνών Σχέσεων, Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

- Τάσος Χανιώτης, Διευθυντής, Γενική Διεύθυνση Γεωργίας & Ανάπτυξης, Ευρωπαϊκή Επιτροπή

Συντονιστής: Γιώργος Μακρής, Δημοσιογράφος

Μάθετε περισσότερα εδώ.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την συζήτηση στο Youtube.