Press Release: Kick off Meeting of H2020 ARSINOE Project

Ξεκίνησε επισήμως, την 1η Οκτωβρίου 2021 το έργο του Ορίζοντα 2020 ARSINOE- Climate Resilient Regions Through Systemic Solutions and Innovations. Το έργο ARSINOE χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή με συνολικό προϋπολογισμό 15 εκατομμύρια ευρώ και  συντονιστής του έργου είναι η Καθηγήτρια Χρυσή Λασπίδου, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Συγκεντρώνει 41 εταίρους από 15 χώρες και σκοπεύει να αλλάξει το παιχνίδι για τη διαμόρφωση δρόμων προς την ανθεκτικότητα, παρέχοντας περιφερειακά πακέτα καινοτομίας που οικοδομούν ένα οικοσύστημα για την ανάπτυξη και εφαρμογή καινοτόμων μέτρων και λύσεων προσαρμογής στην κλιματική αλλαγή σε όλη την Ευρώπη.  Στις 14 και 15 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα το kick-off meeting του έργου, ως υβριδική εκδήλωση.

Αυτή η κοινοπραξία συγκεντρώνει πολλά μέλη του Cluster for Sustainability Transition, που διευθύνει η καθ. Φοίβη Κουντούρη.

To Εργαστήριο έρευνας για την κοινωνικοοικονομική και περιβαλλοντική βιωσιμότητα  (ReSEES) στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών είναι εταίρος του έργου με υπέυθυνη την Καθ. Φοίβη Κουντούρη. Το Εργαστήριο ReSEES στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών ηγείται του πακέτου εργασίας WP7: Οικονομικά ζητήματα και χρηματοδοτικά μέσα/Επιχειρηματικά μοντέλα (AUEB), και της «Μελέτης περίπτωσης 2: Μεσογειακά λιμάνια» και συμμετέχει σε μεγάλο βαθμό στις περιπτωσιολογικές μελέτες της Αθήνας και της Μαύρης Θάλασσας. Το Εργαστήριο ReSEES, θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στον εντοπισμό διαδρομών χρηματοοικονομικής καινοτομίας, στη συν-ανάπτυξη συγκεκριμένων χρηματοοικονομικών μονοπατιών και επιχειρηματικών σχεδίων των ενδιαφερόμενων μερών, στον σχεδιασμό χρηματοπιστωτικών μέσων και στην ανάπτυξη ενός υβριδικού μοντέλου χρηματοοικονομικής αναφοράς που θα ενσωματώνει κέρδη, κοινωνικά, περιβαλλοντικά και κριτήρια διακυβέρνησης. Μαζί με την καθηγήτρια Κουντούρη, μέλη της ομάδας του ΟΠΑ είναι: ο Δρ. Conrad Landis, η  Alice Guittard και η Μαρία Λεντούδη . Επίσης, ο καθηγητής Διονύσης Ασημακόπουλος, η καθηγήτρια Βασιλική Τσουκαλά και η κα Βασιλική Χαλαστάνη από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο συμπεριλαμβάνονται επίσης στην ομάδα του ΟΠΑ.

Παρακαλώ βρείτε συνημμένο το Δελτίο Τύπου

Μάθετε περισσότερα για το έργο στο ακόλουθο link