(ERC) Water-Futures: Smart Water Futures: Designing the Next Generation of Urban Drinking Water Systems

"Smart Water Futures: Designing the Next Generation of Urban Drinking Water Systems" (acronym "Water-Futures")

What will water infrastructure look like in the cities of the future?

waterFuture2.jpg

Το επιχορηγούμενο έργο, με τίτλο “Smart Water Futures: Designing the Next Generation of Urban Drinking Water Systems” (Ευφυών Υδάτων Μέλλοντα: Σχεδιάζοντας την επόμενη γενιά των δικτυών υδροδότησης αστικών κέντρων) και με το ακρωνύμιο “Water-Futures” αποτελεί μια συνεργασία μεταξύ τεσσάρων διεθνώς αναγνωρισμένων ερευνητών και των ομάδων τους: τον Καθηγητή Μάριο Πολυκάρπου του Πανεπιστημίου Κύπρου, την  Καθηγήτρια Barbara Hammer  του  Bielefeld University στη Γερμανίας, την Καθηγήτρια Φοίβη Κουντούρη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών στην Ελλάδας, και τον Καθηγητή Dragan Savić του KWR Water Research Institute στην Ολλανδία. O προυπολογισμός έργου μοιράζεται ισότοπα ματαξύ των τεσσάρων ερευνητών.

Το έργο Water-Futures,  σκοπεύει στην ανάπτυξη ενός θεωρητικού πλαισίου, για την λήψη και προώθηση αποφάσεων για τα αστικά συστήματα υδροδότησης. Βασικός στόχος είναι να καταστούν τα συστήματα αυτά κοινωνικώς δίκαια, οικονομικώς αποδοτικά και περιβαλλοντικώς ανθεκτικά , σύμφωνα με την Ατζέντα 2030 των Ηνωμένων Εθνών για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη. Αυτά τα συστήματα υδροδότησης επόμενης γενιάς, θα χρησιμοποιήσουν νέες τεχνολογίες για να ενσωματώσουν την παρακολούθηση και τον έλεγχο σε πραγματικό χρόνο, με μακροπρόθεσμη ευρωστία και ευελιξία.

Τα αποτελέσματα του έργου “Water-Futures”,  θα παρέχουν τη θεωρητική και πρακτική βάση για να δοθεί η δυνατότητα σε διάφορους ενδιαφερόμενους, υπεύθυνους χάραξης πολιτικής και διαχειριστές των συστημάτων αυτών, να λαμβάνουν κοινωνικά αποδεκτές και δίκαιες αποφάσεις, οι οποίες θα ισορροπούν τις βραχυπρόθεσμες αποφάσεις που λαμβάνονται αλγοριθμικά σε πραγματικό χρόνο, μαζί με τις μακροπρόθεσμες αποφάσεις που αφορούν μετάβαση και προγραμματισμό νέων υποδομών για την εξέλιξη των αστικών συστημάτων διανομής υδάτων. Επιπλέον, τα νέα επιστημονικά αποτελέσματα θα εφαρμοστούν σε τρεις υποδειγματικές μελέτες που θα παρουσιάζουν διαφορετικούς τύπους συστημάτων: ένα ώριμο και σχετικά σταθερό σύστημα στην Ολλανδία, ένα ώριμο και ταχέως αναπτυσσόμενο σύστημα στην Κύπρο  και ένα σχετικά πρόσφατο σύστημα εφοδιασμού στο Μεξικό με υψηλή ανάπτυξη και ειδικές προκλήσεις, που εμπεριέχουν περιορισμένους πόρους, διαλείπουσας παροχή και σημαντική απώλεια ύδατος λόγω διαρροών.

Project: Smart Water Futures: designing the next generation of urban drinking water systems (Water-Futures)
ERC Funding: € 9.9 million for six years
Researchers and host institutions:

Barbara_Hammer.jpg

p_koundouri.jpg

Dragan_Savic.jpg

Marios Polycarpou University of Cyprus Cyprus

Barbara Hammer Bielefeld University
Germany

Phoebe Koundouri, Athens University of Economics and Business
Greece

Dragan Savić