CFA Institute University Recognition Program

Το Τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομική έχει ενταχθεί στα CFA Institute University Recognized Programs, χαρακτηρισμός που αποδίδεται σε προγράμματα σπουδών των οποίων η διδακτέα ύλη καλύπτει τουλάχιστον το 70% της ύλης η οποία εξετάζεται για την απόκτηση της επαγγελματικής πιστοποίησης CFA.

Το Τμήμα δικαιούται ως εκ τούτου να χορηγεί δύο (2) υποτροφίες μερικής απαλλαγής από τα εξέταστρα ανά ακαδημαϊκό έτος, στo πλαίσιο του CFA Institute University Recognition Program, σε φοιτητές που επιθυμούν να συμμετέχουν στην εξέταση για την απόκτηση επαγγελματικής πιστοποίησης CFA LEVEL 1, 2, 3

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την υποτροφία μπορείτε να βρείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο https://www.cfainstitute.org/en/programs/cfa/scholarships/student

Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος, η θεματική ενότητα πάνω σε Ethics και Professional Standards, θα καλυφθεί μέσα από την πραγματοποίηση σχετικού σεμιναρίου από τον κ. Κουτσουπάκη, το οποίο θα διεξαχθεί δια ζώσης τo Σάββατο 14/10 και ώρα 12:00-15:00 στην Ευελπίδων 47, αίθουσα 701.

Σημειώνεται ότι μόνο όσοι φοιτητές συμμετάσχουν στο σεμινάριο θα μπορούν να εκδηλώσουν ενδιαφέρον προκειμένου να διεκδικήσουν μία από τις δύο (2) υποτροφίες που θα χορηγηθούν.

Όσοι φοιτητές επιθυμούν να διεκδικήσουν την υποτροφία και να λάβουν μέρος στο σεμινάριο, παρακαλούνται να στείλουν μέχρι την Πέμπτη 12/10/2023 ένα μήνυμα στο email της Γραμματείας (accfin@aueb.gr) στο οποίο θα επισυνάπτεται και μία συνοδευτική επιστολή όπου θα παραθέτουν τους λόγους για τους οποίους έχουν αποφασίσει να λάβουν μέρος στις εξετάσεις για την απόκτηση της επαγγελματικής πιστοποίησης CFA.