Πρόσκληση σε Επιστημονική εκδήλωση: "Ενεργειακή Μετάβαση - Κλιματική Αλλαγή: Σωτηρία ή Ολοκαύτωμα του πλανήτη"

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Οικονομικά και Δίκαιο στις Ενεργειακές Αγορές» του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών,

με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας της Ευρώπης, διοργανώνει και σας προσκαλεί στην επιστημονική εκδήλωση με τίτλο:

"Ενεργειακή Μετάβαση - Κλιματική Αλλαγή: Σωτηρία ή Ολοκαύτωμα του πλανήτη"

Ένα συνέδριο από τους φοιτητές για τους φοιτητές

με τη συμμετοχή εκπροσώπων θεσμών και φορέων της Πολιτείας

Τρίτη 9 Μαΐου 2023 και ώρα 16:00 - 21:00

Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αμφιθέατρο Αντωνιάδου (Πατησίων 76)
Η εκδήλωση είναι ανοικτή για το κοινό.

Εγγραφές: https://forms.gle/ZHmC9bQjHC2XWdvM8
--> Μετά την ολοκλήρωση του Συνεδρίου θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Πρόγραμμα:

[16:15-16:40]

Χαιρετισμοί

Βασίλης Βασδέκης, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού ΟΠΑ, Καθηγητής

Αστέριος Πλιάκος, Διευθυντής του ΠΜΣ «Οικονομικά και Δίκαιο στις Ενεργειακές Αγορές», Καθηγητής

[16:40-17:00]

Ι. Ημέρα της Ευρώπης: ιστορία, νόημα, προοπτικές

Ομιλητές: φοιτητές του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών

[17:00-18:15]

ΙΙ. Ενεργειακή μετάβαση: μια ανεπανάληπτη ιστορική πρόκληση

Πρόεδρος: Αστέριος Πλιάκος - Παντελής Βογιατζής, Καθηγητές του ΠΜΣ «Οικονομικά και Δίκαιο στις Ενεργειακές Αγορές»

Α. Θεματική ενότητα

Οι προκλήσεις της ενεργειακής μετάβασης - ο νέος σχεδιασμός της κοινής ενεργειακής αγοράς - ο ρόλος της Ελλάδας στην ενεργειακή μετάβαση

Δημήτρης Ψυχογιός, Α’ Αντιπρόεδρος ΡΑΕ, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πειραιώς

Β. Θεματική ενότητα

Ο κρίσιμος ρόλος των ΑΠΕ στην ενεργειακή μετάβαση. Το ελληνικό ΕΣΕΚ και οι προκλήσεις της ελληνικής ενεργειακής μετάβασης.

Ομιλητές:

Ιωάννης Γιαρέντης, Διευθύνων Σύμβουλος και Πρόεδρος ΔΑΠΕΕΠ (Διαχειριστής ΑΠΕ & Εγγυήσεων Προέλευσης)

Γ. Θεματική ενότητα

Ο Ρόλος του Χρηματιστηρίου Ενέργειας στην ενεργειακή μετάβαση και στην αντιμετώπιση της ενεργειακής ακρίβειας

Ομιλητές:

Γεώργιος Ιωάννου, π. Διευθύνων Σύμβουλος ΕΧΕ (Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας) και Καθηγητής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Διάλειμμα (18:15-18:30)

[18:30-19:15]

ΙΙΙ. Ενέργεια, κλίμα και επενδύσεις

Συνθήκη για τον Χάρτη Ενέργειας - επίλυση ενεργειακών διαφορών - κλίμα και επενδύσεις

Πρόεδρος: Γιώργος Αναγνωσταράς, Καθηγητής του ΠΜΣ «Οικονομικά και Δίκαιο στις Ενεργειακές Αγορές»

[19:15-20:00]