7ο Συνέδριο Προσομοίωσης της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας

Το 7ο Συνέδριο Προσομοίωσης της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας για φοιτητές που διοργανώνει κάθε χρόνο η Get Involved θα διεξαχθεί από τις 15 έως τις 18 Δεκεμβρίου του 2023. Το ετήσιο Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης στην Αθήνα. Συγκεκριμένα, η πρώτη μέρα του Συνεδρίου (15/12) θα διεξαχθεί στο Μέγαρο Καρατζά της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, ενώ οι υπόλοιπες τρεις ημέρες (16-18/12) στο Κτήριο Τροίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Οι συμμετέχοντες μέσα από τις εργασίες του Συνεδρίου, δοκιμάζουν τις διαπραγματευτικές τους δεξιότητες, αποκτούν και εφαρμόζουν γνώσεις πάνω σε σύγχρονα οικονομικά και ευρωπαϊκά ζητήματα και κατανοούν τον τρόπο λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε ζητήματα νομισματικής πολιτικής. Παράλληλα, έχουν την δυνατότητα αλληλεπίδρασης και ανταλλαγής απόψεων με αναγνωρισμένους ακαδημαϊκούς, κορυφαίους εκπροσώπους των θεσμών και του χρηματοπιστωτικού συστήματος, αλλά και την ευκαιρία γνωριμίας με φοιτητές από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους, διευρύνοντας τον κύκλο των επαφών τους. Οι συμμετέχοντες θα λάβουν πιστοποιητικό παρακολούθησης και θα έχουν την δυνατότητα απόκτησης πιστοποιητικού γνώσεων, το οποίο υποστηρίζεται από το Linkedin και άλλες δημοφιλείς πλατφόρμες.

Οι θεματικές που θα αποτελέσουν την ατζέντα του φετινού συνεδρίου είναι οι παρακάτω:

• Αλληλεπίδραση Νομισματικής και Δημοσιονομικής Πολιτικής
  • Πληθωρισμός - Αιτίες και εργαλεία για την αντιμετώπισή του
  • Νομισματική πολιτική - Αντίδραση και αποτελεσματικότητα στις συνθήκες Perma-Crisis
  • Μετασχηματισμός του χρηματοπιστωτικού συστήματος και οι προκλήσεις του ESG
  • Οι προκλήσεις για την υιοθέτηση του Digital Euro

Keynote ομιλίες θα δοθούν από τον κ. Γκίκα Χαρδούβελη, πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, τον κ. Χρήστο Γκόρτσο, καθηγητή δημοσίου οικονομικού δικαίου και ακαδημαϊκό υπεύθυνο του Π.Μ.Σ. Δημόσιο Χρηματοπιστωτικό Δίκαιο (Financial Regulation) και πρόεδρο του ακαδημαϊκού συμβουλίου του EBI (European Banking Institute) και τον κ. Κωνσταντίνο Δράκο, Αντιπρύτανη Οικονομικού Προγραμματισμού και Υποδομών και Καθηγητή του Τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το αναλυτικό πρόγραμμα ομιλιών θα δημοσιευθεί εντός των προσεχών ημερών.

Το Συνέδριο Προσομοίωσης της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας έχουν υποστηρίξει, μεταξύ άλλων, η Τράπεζα της Ελλάδος, η Ελληνική Ένωση Τραπεζών και το ΠΜΣ Διεθνείς Διαπραγματεύσεις του ΟΠΑ. Από το 2021 εκπροσωπείται επίσημα στο Συνέδριο και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (για να δείτε τους ομιλητές των προηγούμενων Συνεδρίων Προσομοίωσης της ΕΚΤ πατήστε εδώ) ενώ, το Δ’ Συνέδριο εντάχθηκε στο ημερολόγιο δράσεων της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας για το 2020, στο πλαίσιο του προγράμματος ECB Listens για την αναθεώρηση της Στρατηγικής της (για περισσότερα πατήστε εδώ).

Προθεσμία αιτήσεων έως τις 12 Νοεμβρίου 2023.

Για να δηλώσετε συμμετοχή πατήστε εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.