ΝΙΚΗ ΦΙΛΛΙΠΣ

Η κα. Νίκη Φίλλιπς ολοκλήρωσε τις βασικές σπουδές της στην Αυστραλία. Κατέχει πτυχίο Ανθρωπιστικών Σπουδών και Μεταπτυχιακό Τίτλο Masters από το Πανεπιστήμιο La Trobe της Μελβούρνης. Είναι Διδάκτωρ του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου  στο πεδίο της Εκπαίδευσης Ενηλίκων με αντικείμενο έρευνας τη Βιωματική Μάθηση για την Ανάπτυξη Κοινωνικών Ικανοτήτων Στελεχών Επιχειρήσεων και Ανθρώπινου Δυναμικού. Είναι επί σειρά ετών Σύμβουλος- Καθηγήτρια στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Ενηλίκων και στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδές στην Εκπαίδευση),  στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Επιστήμες της Αγωγής) και στο Πανεπιστήμιο Πειραιά (Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Ψηφιακά Συστήματα). Επί 17 έτη (1995-2012) εργάστηκε ως Διευθύντρια Εκπαίδευσης & Ανάπτυξης Ανθρώπινου Δυναμικού στην Τράπεζα Κύπρου Ελλάδας. Από το 1989 εκπαιδεύει ενήλικες για την ανάπτυξη Κοινωνικών Ικανοτήτων και συνεργάζεται ως εκπαιδεύτρια και επιστημονική σύμβουλος με εθνικούς και ιδιωτικούς φορείς εκπαίδευσης ενήλικων, (Ε.Τ.Ι, Ε.Ε.Δ.Ε., ΙΔΕΚΕ, ΓΣΕΒΕΕ, ΚΑΝΕΠ ΓΣΕΕ, ΕΚΕΠΙΣ, ΕΟΠΠΕΠ, ΕΚΔΑΑ, ΚΕΘΕΑ, κτλ), αλλά και ως συγγραφέας επιστημονικών κειμένων και εκπαιδευτικών εγχειριδίων που αφορούν στο πεδίο της εκπαίδευσης ενηλίκων γενικότερα και την εκπαίδευση και πιστοποίηση εκπαιδευτών ενηλίκων. Είναι πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια και Aξιολογήτρια εκπαιδευτών ενηλίκων από το ΕΚΕΠΙΣ/ΕΟΠΠΕΠ (2006) και από τον διεθνή οργανισμό D. Kirkpatrick. Έχει συγγράψει μεγάλο αριθμό άρθρων στο ευρύτερο πεδίο της παιδαγωγικής επιστήμης τα οποία έχουν δημοσιευτεί σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές, ενώ έχει συμμετάσχει σε πανελλήνια και διεθνή επιστημονικά συνέδρια. Ειδικότερα, το συγγραφικό και ερευνητικό της έργο εστιάζει στο Σχεδιασμό και την Αξιολόγηση Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, στην Εκπαίδευση Εκπαιδευτών, στη Βιωματική Μάθηση και στην ανάπτυξη Κοινωνικών Ικανοτήτων ως πεδία της Παιδαγωγικής Επιστήμης. Έχει μεταφράσει βιβλία του πεδίου της Εκπαίδευσης Ενηλίκων (από και προς Ελληνικά-Αγγλικά). Ίδρυσε την εταιρεία Skills (βιωματική εκπαίδευση ανθρώπινου δυναμικού οργανισμών) τον Σεπτέμβριο του 2012.