Ψηφιακός Χώρος Τέχνης - TEPArt AUEB

«Η ζωή, ο θάνατος κι αναμεσίς η Τέχνη»

Νίκος Εγγονόπουλος, ποιητής

Στον Ψηφιακό Χώρο Τέχνης TEPArt AUEB εκθέτουμε τα έργα τέχνης των φοιτητών του Προγράμματος Σπουδών στις Επιστήμες της Αγωγής και της Εκπαίδευσης του Ο.Π.Α. Η Δράση «Εκπαιδεύοντας εκπαιδευτικούς μέσα από την Τέχνη» στοχεύει στην απόκτηση του απαραίτητου υποβάθρου ώστε οι φοιτητές του Προγράμματος να ενσωματώσουν την τέχνη στη διδασκαλία των μαθημάτων των Οικονομικών και της Πληροφορικής, στην ευαισθητοποίησή τους και την υιοθέτηση καινοτόμων τεχνικών που αξιοποιούν την τέχνη ως μέσο έκφρασής τους. Με αυτό τον τρόπο, οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να συνεργαστούν, να καλλιεργήσουν τη δημιουιργικότητα και τη φαντασία τους και να σχεδιάσουν καλλιτεχνικές δράσεις που θα καταστήσουν τη διδασκαλία τους περισσότερο διαδραστική. Στα πλαίσια της δράσης, οι φοιτητές, εργαζόμενοι σε ομάδες και με τη βοήθεια εικαστικών και καθηγητών της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, συλλαμβάνουν την ιδέα του έργου τους, οργανώνουν και σχεδιάζουν τα στάδια υλοποίησης, συγκεντρώνουν τα υλικά και δημιουργούν έργα που αντικατοπτρίζουν μέσα από συμβολισμούς τους προβληματισμούς και τις προσδοκίες τους.

Η υπεύθυνη επιστημονική ομάδα για την καινοτόμο δράση: Δρ Βασιλική Μπρίνια-Επιστημονική Υπεύθυνη της Δράσης, Δρ Ειρήνη Γιαννημάρα, Τατιάνα May-Καλλέργη, Γιώργος Σταματάκης.

Διαδικτυακή Έκθεση Έργων Τέχνης 2022-2023

Θέμα : Τα κοινωνικά φαινόμενα της εποχής μας μέσα απο τα μάτια των φοιτητών/τριών…

Διαδικτυακή Έκθεση Έργων Τέχνης 2021-2022

Θέμα : Το Bulling στο σχολείο