Ετήσια Επιστημονική Ημερίδα και Εικαστική Έκθεση

Επιστημονική ημερίδα 2019

«Ο Δάσκαλος: Διαφορετικές όψεις και οπτικές»

Το Πρόγραμμα Σπουδών στις Επιστήμες της Αγωγής και της Εκπαίδευσης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών με την επιστημονική συνεργασία του Oslo University, Department of Teacher Education and School Research, Νορβηγία, του University of Gavle, Department of Teacher Education και της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών (ΑΣΚΤ) διοργανώνουν την ετήσια επιστημονική ημερίδα και ετήσια εικαστική έκθεση των ομαδικών έργων των φοιτητών με θέμα «Ο Δάσκαλος: Διαφορετικές όψεις και οπτικές».

Ο πολιτισμός και η τέχνη αποτελούν βασικές προτεραιότητες και εφαρμοσμένες εκπαιδευτικές δράσεις του Προγράμματος σπουδών στις Επιστήμες της Αγωγής και της Εκπαίδευσης για τις αξίες και τα μηνύματα που μεταδίδουν αντλώντας μέσα από τα ερεθίσματά τους την ανθρωποκεντρικότητα που βασίζεται όχι στην ατομοκρατία αλλά στην αρμονική συνεργασία και ενσωμάτωση του ανθρώπου μέσα στην κοινωνία.

Το Πρόγραμμα αποσκοπεί στην ανάπτυξη καινοτόμων προσεγγίσεων με στόχο την ολόπλευρη εκπαίδευση των φοιτητών/τριών ως υποψήφιων εκπαιδευτικών. Την επιστημονική ευθύνη για την οργάνωση και υλοποίηση των καινοτόμων εκπαιδευτικών δράσεων σχετικά με τον πολιτισμό και την τέχνη έχει η Δρ Βασιλική Μπρίνια.

Συγκεκριμένα, σε συνεργασία με το σωματείο «Διάζωμα», την ΜοΚΕ και το ACEin του ΟΠΑ αλλά και μέσα από βιωματικές δράσεις, φοιτητές από όλα τα τμήματα του ΟΠΑ επιχείρησαν να αναπτύξουν καινοτόμες ιδέες για τοπικές κοινωνίες βασιζόμενοι στον πολιτισμό και την ιστορία του τόπου συνδέοντας την ανάπτυξη αυτή με την εκπαίδευση, την επιχειρηματικότητα, τον πολιτισμό και την αειφόρο ανάπτυξη. Επιπλέον, οι φοιτητές/τριες άντλησαν σημαντικά ερεθίσματα από την ενασχόλησή τους με τον πολιτισμό και την τέχνη μέσα από επισκέψεις σε εκθέσεις, μουσεία, γκαλερί και τις συζητήσεις με ειδικούς, καλλιτέχνες κλπ ενισχύοντας έτσι με δημιουργικές ιδέες τις διδασκαλίες τους στα πλαίσια της διδακτικής πρακτικής τους στα δημόσια σχολεία.

Στο πλαίσιο της επιστημονικής συνεργασίας του Προγράμματος με την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών και της βιωματικής προσέγγισης, οι φοιτητές κλήθηκαν να εκφράσουν μέσω ενός έργου τέχνης την δική τους οπτική για τον Δάσκαλο.

Η θεματική επιλέχθηκε σε συνεργασία με το Oslo University, Department of Teacher Education and School Research, Νορβηγία και το University of Gavle, Department of Teacher Education, και αναφέρεται σε ένα αναπόσπαστο κομμάτι της σχολικής ζωής, τον Δάσκαλο και τον πολύπλευρο ρόλο του.

Οι φοιτητές, συνεργαζόμενοι σε ομάδες, χρησιμοποίησαν ειδικές μεθοδολογίες της τέχνης και υλικά για να δημιουργήσουν το δικό τους ομαδικό έργο και με αυτό να στείλουν τα δικά τους μηνύματα για την δική τους οπτική για τον Δάσκαλο. Η ιδιαίτερη αυτή προσέγγιση αποτελεί μια άλλη οπτική του Δασκάλου μέσα από την τέχνη, την ψυχανάλυση, την παιδαγωγική κλπ. Σας προσκαλούμε λοιπόν να συζητήσουμε διαδραστικά γι’ αυτή την «πολύπλευρη ματιά» μέσα και από την δική σας ενεργό συμμετοχή στην ημερίδα με ομιλητές από διαφορετικές επιστημονικές περιοχές από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Η ημερίδα θα λάβει χώρα την Πέμπτη 9 Μαΐου 2019 και ώρες 14.00μμ – 16.30μμ στο Αμφιθέατρο Αντωνιάδου, Πατησίων 76 απευθύνεται σε κάθε ενδιαφερόμενο εκπαιδευτικό των δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων Β/θμιας εκπαίδευσης και ιδιαίτερα στους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν μαθήματα Οικονομίας και Πληροφορικής. Η εικαστική έκθεση των έργων των φοιτητών στο φουαγιέ Αντωνιάδου θα είναι ανοικτή στο κοινό για δυο ημέρες: Την Πέμπτη 9 Μαΐου 2019, ώρες 17:00-21:00 και την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019, ώρες 10:00-19:00.

Η συμμετοχή στην ημερίδα είναι δωρεάν και θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής με την εγγραφή στη γραμματεία της ημερίδας.