"Η αιωρούμενη τάξη του 7ου ουρανού"

Μιχάλη Ελένη

Μουλίνου Χριστιάνα

Μπομπολάκης Ορέστης

Σιώλου Στεργιάννα

Φουντεδάκη Σταματία

Το έργο μας με όνομα "Η αιωρούμενη τάξη του 7ου ουρανού" αποτελείται από ένα χρωματιστό τετράγωνο χαρτόνι το οποίο αντικατοπτρίζει μια σχολική αίθουσα.

Η αίθουσά μας δεν έχει τοίχους και αιωρείται κρεμασμένη από συρμάτινες σπείρες και διάφανες πετονιές, στοιχεία τα οποία συμβολίζουν τις ιδέες, τη διαχρονικότητα αλλά και το δυναμικό απόθεμα ζωής.

Μία σκάλα είναι τοποθετημένη με κατεύθυνση προς τα κάτω ,συμβολίζοντας την σύνδεση σχολείου-κοινότητας.

Πάνω στην αίθουσα σε διάταξη σχήματος «π» βρίσκονται κάποιοι πάγκοι εργασίας από χαρτόνι. Πίσω τους  βρίσκονται 7 μαθητές, όλοι φτιαγμένοι από διαφορετικά υλικά.

Με την επιλογή διαφορετικών υλικών για την αναπαράσταση κάθε μαθητή προσπαθήσαμε να αποδώσουμε την διαφορετικότητα που πιστεύουμε ότι επικρατεί σε μια σχολική αίθουσα.

Τέλος, στη μέση της αίθουσας έχουμε τοποθετήσει τον εκπαιδευτικό ο οποίος αναπαρίσταται από ένα γλόμπο όπου πάνω του έχουμε κολλήσει κομμάτια από το κάθε υλικό των μαθητών κάνοντας έτσι μια νύξη αναφορικά με την αμφίδρομη διδασκαλία-μάθηση αλλά και την διαφοροποιημένη διδασκαλία