"Η Αλήθεια πίσω από τη σύγχρονη Εκπαίδευση"

"Η Αλήθεια πίσω από τη σύγχρονη εκπαίδευση"

Κωνσταντίνος Λέλης

Έντισον Ζενελάι

Αλέξανδρος Γράψας

Χαράλαμπος Μάργαρης

Βαγγέλης Λέκκας

Σ’ ένα κατασκεύασμα με απλά υλικά, προσπαθήσαμε να δώσουμε σύνθετα συμπεράσματα για τον παρατηρητή που το βλέπει.
Το έργο παρουσιάζει έναν άνθρωπο που φαίνεται αλλοιωμένος από την ίδια του την ζωή, τις υποχρεώσεις του, την καταπίεση που βιώνει από την κοινωνία (είτε πρόκειται για τον ζοφερό κόσμο ενός εργαζομένου, είτε για τον καταπιεστικό πνευματικά κόσμο ενός μαθητή), όμως παρόλα αυτά στέκεται όρθιος και αντιστέκεται.
Ο κάθε θεατής αποφασίζει σύμφωνα με τα δικά του βιώματα.

Το έργο μας έχει επιρροές από το ρεύμα του ντανταϊσμού, όπου τα αντικείμενα περιγράφουν με έναν μοναδικό τρόπο, χωρίς να τα έργα να υπόκεινται σε καλλιτεχνικές “νόρμες” ή συμμετρίες.

Επίσης η επίσκεψή μας στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών μας βοήθησε να αποκτήσουμε εμπειρίες για το πως μπορεί να είναι ένα καλλιτεχνικό έργο.