«EU Negotiation Simulation+» | 1-2 Δεκεμβρίου

To διήμερο 01-02 Δεκεμβρίου θα διεξαχθεί το event "EU Negotiation Simulation+" υπό τη συνδιοργάνωση του Ελληνικού Ιδρύματος Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ), του ΠΜΣ στις Διεθνείς Διαπραγματεύσεις του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και της Mercury Negotiation Academy (MNA). Το event εντάσσεται στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα: «Enhancing Public Awareness and Civic Engagement in the EU – EPACE-EU», το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και το ΕΛΙΑΜΕΠ. Την διοργάνωση συντονίζει ο Διευθυντής του ΠΜΣ Διεθνείς Διαπραγματεύσεις, Καθηγητής Σπύρος Μπλαβούκος.

To 1ο μέρος του event, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 01 Δεκεμβρίου, με τη μορφή της Προσομοίωσης του Συμβουλίου της ΕΕ (Υπουργοί Εμπορίου) στις εγκαταστάσεις των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων του ΟΠΑ (Οδός Ευελπίδων 47Α και Λευκάδος 33), με συμμετέχοντες μεταπτυχιακούς φοιτητές του ΠΜΣ, στο πλαίσιο του μαθήματος "Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις και Οικονομική Διπλωματία", υπό τη διδασκαλία του κ. Γεώργιου Παπαγιάννη.

Το δεύτερο μέρος του event θα διεξαχθεί στους φιλόξενους χώρους του "Impact Hub Athes", το Σάββατο, 02 Δεκεμβρίου και θα έχει τη μορφή διαγωνιστικής προσομοίωσης, η οποία θα αποτελείται από δύο διαπραγματευτικά παίγνια (2μερούς και 5μερούς διαπραγμάτευσης αντίστοιχα), βασισμένες σε πραγματικά γεγονότα, που άπτονται των θεμάτων ενδιαφέροντος της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μέσα ένα μοναδικό διαπραγματευτικό πλαίσιο, οι 80 συμμετέχοντες από το ΠΜΣ Διεθνείς Διαπραγματεύσεις και από την MNA Society, σε 4μελείς ομάδες, θα έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τις απαιτήσεις διεθνών διαπραγματεύσεων και να αναπτύξουν στην πράξη τις διαπραγματευτικές τους δεξιότητες.

Τα προς διαπραγμάτευση ζητήματα των παιγνίων θα αφορούν σε πληθώρα παραμέτρων, όπως η μετεγκατάσταση πληθυσμών, η αλληλεπίδραση πολιτικών, επιχειρηματικών και πολιτισμικών στοιχείων, η παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας και η στρατιωτική παρέμβαση, στο πλαίσιο των μηχανισμών και των χρηματοδοτικών εργαλείων της ΕΕ.

* Με τη χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ωστόσο, οι απόψεις και οι γνώμες που διατυπώνονται, εκφράζουν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών και δεν αντιπροσωπεύουν κατ’ ανάγκη τις απόψεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Ούτε η Ευρωπαϊκή Ένωση ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή μπορούν να θεωρηθούν υπεύθυνες γι’αυτές.