Επίσκεψη κ.κ. Έλενας Πατιμπούλη και Γεωργίου Ζανιά | "Διαπραγματεύσεις και Διεθνείς Οργανισμοί"

Καλεσμένη στην διάλεξη του μαθήματος "Διαπραγματεύσεις και Διεθνείς Οργανισμοί" ήταν η κυρία Έλενα Πατιμπούλη, Ειδική Επιστήμων (Trade Policy Expert) στο ΥΠΕΞ, η οποία μίλησε για την διαδικασία διαπραγματεύσεων στον Παγκόσμιο Οργανισμό Εμπορίου (ΠΟΕ), εστιάζοντας σε δύο case-studies και στο μέλλον των διαδικασιών. Την ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την ανταπόκριση και την προθυμία της να οργανώσει μια παρουσίαση για τους φοιτητές μας!

Ευχαριστούμε επίσης θερμά τον κύριο Γεώργιο Ζανιά, Ομότιμο Καθηγητή του Τμήματος ΔΕΟΣ, Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου της Eurobank, πρώην Υπ. Οικονομικών και Πρόεδρο του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων (ΣΟΕ), ο οποίος ανέλυσε στους φοιτητές την διαδικασία διαπραγμάτευσης της Ελλάδας με το ΔΝΤ, την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και την ΕΚΤ (Τρόικα).