1st Susilo Institute Business and Ethics Case Competition, Boston University

Το Susilo Institute Business and Ethics Case Competition έχει σχεδιαστεί για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές που ενδιαφέρονται να εφαρμόσουν όσα μαθαίνουν στην τάξη ή/και από την πρακτική άσκηση. Ο διαγωνισμός εξετάζει τις διεθνείς επιχειρηματικές ιδέες γύρω από υπάρχουσες εταιρείες και ζωντανούς πελάτες. Θα παρέχει ένα φόρουμ για φοιτητές και στελέχη σε όλο τον κόσμο όπου μπορούν να συζητήσουν, να συζητήσουν και να αναλύσουν τα πλεονεκτήματα των διεθνών επιχειρήσεων και τη διασταύρωσή τους με την ηθική.

Σκοπός κάθε ομάδας είναι να επιλύσει και να παρουσιάσει μία μελέτη περίπτωσης στην περιοχή των Business και Ethics. Η επίλυση της μελέτης περίπτωσης καθώς και η παρουσίασή της πραγματοποιούνται στα αγγλικά.  Η κάθε ομάδα αποτελείται από 4 έως 5 φοιτητές. Μπορείτε να σχηματίσετε τη δική σας ομάδα και να κάνετε την εγγραφή στον ακόλουθο σύνδεσμο Questrom.bu.edu/susilocompetition. Δύναται να σχηματιστούν μέχρι και πέντε ομάδες. Οι νικήτριες ομάδες κάθε γεωγραφικής περιοχής θα λάβουν επιδότηση 10.000$ για να πετάξουν στη Σιγκαπούρη για να συμμετάσχουν στον τελικό του διαγωνισμού. H καταληκτική ημερομηνία είναι την Πέμπτη 28/09/2023 12 το μεσημέρι EST.