Ανδρέας Βλάχος, Senior Lecturer University of Cambridge, Dept of Computer Science and Technology

Ονομάζομαι Ανδρέας Βλάχος και αποφοίτησα από το τμήμα το 2003. Τώρα είμαι senior lecturer στο τμήμα Computer Science and Technology του πανεπιστημίου του Cambridge, με ειδίκευση στην Τεχνητή Νοημοσύνη και ειδικότερα στην Επεξεργασία Φυσικής Γλώσσας. Οι σπουδές μου στο τμήμα με εφοδίασαν με πολύ καλές βασικές γνώσεις σε θέματα όπως προγραμματισμό, αλγορίθμους και πολυπλοκότητα, οι οποίες με βοήθησαν στις μετέπειτα σπουδές μου στο εξωτερικό. Εξίσου σημαντικό ήταν κατά τη διάρκεια των σπουδών μου ξεκίνησα να κάνω και έρευνα η οποία δημοσιεύτηκε στο Πανελλήνιο Συνέδριο Τεχνητής Νοημοσύνης, το οποίο μου "άνοιξε την όρεξη" για να συνεχίσω στον τομέα.