Γεράσιμος Λάμπουρας, Senior Research Scientist in Natural Language Processing, Huawei Noah's Ark Lab

Ονομάζομαι Dr. Γεράσιμος Λάμπουρας, αποφοίτησα από το Τμήμα Πληροφορικής του ΟΠΑ το 2006 και στη συνέχεια παρακολούθησα το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Επιστήμη Υπολογιστών του Τμήματος. Επί του παρόντος, εργάζομαι σαν Senior Research Scientist στο Noah's Ark Lab της Huawei. Οι γνώσεις και ικανότητες που αποκόμισα σαν φοιτητής του ΟΠΑ ήταν καθοριστικές για την συνεχή καριέρα μου (τόσο στον ακαδημαϊκό όσο και στο εταιρικό τομέα). Προσωπικά θεωρώ ότι το επίπεδο και το βάθος των μαθημάτων, καθώς και η συνεχής εξάσκηση τους, μου έδωσαν ένα ανταγωνιστικό προβάδισμα στην εργασιακή καθημερινότητα. Τέλος, οι συνεργασίες που ξεκίνησα κατά τα φοιτητικά μου χρόνια στο ΟΠΑ έχουν αποδειχθεί καρποφόρες σε πολλά στάδια της καριέρας μου.