Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Partner, Marathon Venture Capital

Ονομάζομαι Παναγιώτης Παπαδόπουλος και είμαι απόφοιτος του τμήματος Πληροφορική του ΟΠΑ. Είμαι εταίρος στο επενδυτικό κεφάλαιο Marathon Venture Capital υποστηρίζοντας ελληνικές startups στα πρώτα τους βήματα. Προηγουμένως εργάστηκα στη Silicon Valley και συγκεκριμένα στην εταιρία Splunk, αφότου αυτή εξαγόρασε την τελευταία εταιρία που ίδρυσα με την ονομασία Bugsense και η οποία ειδικευόταν στην παροχή application performance managements για smartphone εφαρμογές. Οι σπουδές στο Τμήμα Πληροφορικής του ΟΠΑ υπήρξαν καταλυτικές για την καριέρα μου, καθώς με εφοδίσιαν με τις απαραίτητες γνώσεις σε πολλά πεδία. Ακόμα πιο σημαντική συνεισφορά ήταν η παρακολούθηση μαθημάτων από καταξιωμένους καθηγητές με πορεία στις ΗΠΑ οι οποίοι μας προετοίμαζαν για τον επαγγελματικό στίβο: παρέχοντας υψηλή κατάρτιση, μας κατεύθυναν στο να αναπτύξουμε ικανότητες στην επικοινωνία και την ομαδικότητα. Τέλος τίποτα από τα παραπάνω δε θα ήταν δυνατό χωρίς τους συμφοιτητές μου, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί επιστήμονες και μεθοδικοί φοιτητές.