Σοφία Κυριαζοπούλου Παναγιωτοπούλου, Principal Scientist, ArsenalBio

Ονομάζομαι Σοφία Κυριαζοπούλου Παναγιωτοπούλου και αποφοίτησα από το τμήμα Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών το 2008. Αμέσως μετά την αποφοίτησή μου, ξεκίνησα το Διδακτορικό μου στο τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου του Stanford στην Καλιφόρνια, που θεωρείται ένα από τα καλύτερα τμήματα Πληροφορικής παγκοσμίως. Σίγουρα το χρωστάω αυτό όχι μόνο στο υπόβαθρο γνώσεων που απέκτησα κατά τη διάρκεια των προπτυχιακών σπουδών μου, αλλά και στην προσωπική υποστήριξη των καθηγητών μου, που με στήριξαν κατά τη διάρκεια των αιτήσεών μου και με βοήθησαν να ανακαλύψω νέους τομείς έρευνας. Η διδακτορική μου έρευνα περιστράφηκε γύρω από τρόπους με τους οποίους εργαλεία στατιστικής και τεχνητής νοημοσύνης μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να μελετήσουμε το ανθρώπινο γονιδίωμα. Αποφοίτησα από το Stanford το 2014 και από τότε έχω εργαστεί σε διάφορες ερευνητικές θέσεις σε εταιρείες βιοτεχνολογίας, όπου χρησιμοποιώ τις γνώσεις που απέκτησα κατά τη διάρκεια των σπουδών μου για να υποστηρίξω την ανακάλυψη νέων θεραπειών κατά του καρκίνου, καθώς και άλλων γενετικών ασθενειών.