Κατατακτήριες Εξετάσεις Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ακαδ. Έτους 2018-19

Οι πτυχιούχοι Τμημάτων Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. ή ισοτίμων προς αυτά, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. της Ελλάδος ή του εξωτερικού καθώς και οι πτυχιούχοι ανωτέρων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλων Υπουργείων κατατάσσονται, μετά από γραπτές εξετάσεις, σε ποσοστό 12% επί του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης της Σχολής Οικονομικών Επιστημών του Ο.Π.Α., σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρου 6 του Ν. 4218/2013 (ΦΕΚ 268 τ.Α.) και την Υ.Α. Φ1/192329/Β3/16.12.2013 (ΦΕΚ 3185Β΄) και τις διατάξεις της παρ. 3, του άρθρου 74, του Ν.4485/2017 (Α΄ 114).

Τα τρία μαθήματα στα οποία θα εξεταστούν οι υποψήφιοι είναι τα κάτωθι:

1. Εισαγωγή στην Οικονομική Ανάλυση Ι
  2. Μαθηματικά για Οικονομολόγους Ι
  3. Στατιστική Ι

Η κατάταξη γίνεται στο Α΄ Εξάμηνο σπουδών και οι επιτυχόντες απαλλάσσονται από τα ανωτέρω εξεταζόμενα μαθήματα.

Οι εξετάσεις θα διενεργηθούν κατά το διάστημα από 1 έως 20 Δεκεμβρίου 2018. Οι ακριβείς ημερομηνίες θα οριστούν σε επόμενη ανακοίνωση, μετά τις 15 Νοεμβρίου 2018.

Οι ενδιαφερόμενοι των παραπάνω κατηγοριών μπορούν να καταθέσουν αίτηση στη Γραμματεία του Τμήματος από 1 έως και 15 Νοεμβρίου 2018, συνυποβάλλοντας τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

• Αντίγραφο Πτυχίου με αναλυτική βαθμολογία,
  • Φωτοτυπία ταυτότητας,
  • Βεβαίωση ισοτιμίας τίτλου σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ στην περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι κάτοχος τίτλου σπουδών Α.Ε.Ι. της αλλοδαπής, ή από το ΙΤΕ στην περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι κάτοχος τίτλου σπουδών Τ.Ε.Ι. ή Ανωτέρας Σχολής της αλλοδαπής.

Επισυνάπτεται η σχετική ανακοίνωση.