Εκπαιδευτικό Εργαστήριο Σχολής Οικονομικών Επιστημών (ΕconLAb)

Οι φοιτητές του μεταπτυχιακού έχουν στη διάθεση τους το Εκπαιδευτικό Εργαστήριο της Σχολής Οικονομικών Επιστημών (ΕcοnLAb) το οποίο είναι εξοπλισμένο με εξειδικευμένα λογισμικά και βάσεις δεδομένων, τα οποία βοηθούν τόσο στη διδασκαλία στα γνωστικά πεδία της χρηματοοικονομικής και τραπεζικής όσο και στη στατιστική επεξεργασία και ανάλυση δεδομένων με πλήρη σειρά στατιστικών, μαθηματικών και οικονομετρικών πακέτων και εφαρμογών για την ανάλυση δεδομένων, όπως: EView, SΤΑΤΑ, R, MATLAB, SQL, SPSS, GAMS.

Το εκπαιδευτικό εργαστήριο έχει ως σκοπό την κάλυψη των διδακτικών και εκπαιδευτικών αναγκών όλων των κύκλων σπουδών κατά προτεραιότητα των Τμημάτων της Σχολής Οικονομικών Επιστημών, καθώς και άλλων Σχολών και Τμημάτων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε θέματα που εμπίπτουν στα επιστημονικά αντικείμενα σπουδών της Σχολής Οικονομικών Επιστημών σύμφωνα με τις πράξεις ίδρυσης τους.

Οι φοιτητές, έχουν ακόμη άμεση πρόσβαση και εξάσκηση σε μια σειρά από βάσεις δεδομένων, όπως Bloomberg και Reuters Eikon / DataStream. Επιπρόσθετα, το πλούσιο διδακτικό πρόγραμμα του μεταπτυχιακού πλαισιώνεται από φροντιστήρια σε R και STATA καθώς και από εκπαιδευτικά σεμινάρια χωρίς κανένα επιπλέον κόστος, όπως τα σεμινάρια στην R, SQL, Bloomberg και PYTHON.

Χώρος Στέγασης: αίθουσα 610, 6ος όροφος, Κτήριο οδού Ευελπίδων 47Α και Λευκάδος  33 (Απόφαση Πρύτανη)

Διευθυντής: Επ. Καθηγητής Π. Καμμάς  (ΦΕΚ Εκλογής: Τεύχος Υ.Ο.Δ.Δ. 1086/20.12.2021)

ΦΕΚ Ίδρυσης: Τεύχος Β' 2448/19.07.2017

Ώρες Λειτουργίας Χειμερινου Εξαμηνου 2023-24