Δημήτρης Αναγνωστόπουλος: "The Investment Strategy of a Statistician"

ΚΥΚΛΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2022

Ομιλητής: Δημήτρης Αναγνωστόπουλος (Τράπεζα Πειραιώς)

The Investment Strategy of a Statistician

Την  Παρασκευή 14 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 12:00 - 13:00 ο κ. Δημήτρης Αναγνωστόπουλος θα μας μιλήσει για την χρήση στατιστικών εργαλείων (Dummy Variables, Logistic Regression) στην εκτίμηση της πιθανότητας αθέτησης (Probability of Default) ενός πελάτη/χαρτοφυλακίου πελατών.

Η ενημέρωση αφορά τόσο προπτυχιακούς όσο και μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Ακολουθεί σύντομο βιογραφικό του κ. Αναγνωστόπουλου:

O Δημήτρης Αναγνωστόπουλος (1976) κατέχει Διευθυντικό ρόλο στην μονάδα παρακολούθησης Πιστωτικού Κινδύνου του Δανειακού Χαρτοφυλακίου της Τράπεζας Πειραιώς. Μεταξύ 1993-1997 σπούδασε στο Τμήμα Στατιστικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ενώ την περίοδο 1997-1998 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του York (MSc in Project Analysis Finance & Investment). Μεταξύ 2000-2002 εργάστηκε ως Στατιστικός Αναλυτής (Credit Scoring Modeling) στην Statistical Decisions, ενώ μεταξύ 2002-2007 ως Risk Manager στην Emporiki Credicom θυγατρική της Εμπορικής Τράπεζας και της Credit Agricole. Από το 2007 μέχρι και σήμερα εργάζεται στo Risk Management της Τράπεζας Πειραιώς. Στη Τράπεζα Πειραιώς έχει ασχοληθεί με Scoring Models, Risk Based Pricing Models, Provisioning Models, ενώ παράλληλα έχει ενεργή συμμετοχή σε μια μεγάλη γκάμα Projects. Το 2012, μετά από σειρά εξετάσεων, του απονεμήθηκε η πιστοποίηση «Professional Risk Manager» της PRMIA ενώ στη παρούσα φάση παρακολουθεί το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Mastering in Corporate Credit» (University of London & ICAP). Έχει πραγματοποιήσει δημοσιεύσεις στο περιοδικό της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών ενώ παράλληλα έχει παρακολουθήσει μια σειρά σεμιναρίων που αφορούν τον τομέα του Management.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα Τ103 στο κτήριο Τροίας (Τροίας 2, Κιμώλου και Σπετσών) με ταυτόχρονη αναμετάδοση μέσω Microsoft Teams.

Λόγω περιορισμένης χωρητικότητας της αίθουσας, όσοι σκοπεύουν να παρακολουθήσουν το σεμινάριο με φυσική παρουσία, παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή εδώ.

Teams code: 3053qte (link: https://tinyurl.com/2p8a443u)

Ημερομηνία Εκδήλωσης:
Παρασκευή, Ιανουάριος 14, 2022 - 12:00