Internships from IQVIA

2 internships from IQVIA for students of the FT M.Sc. in Statistics at AUEB.

IQVIA will fund 2 full time internships related to clinical trials for  our students. The successful students will be hired for a fixed term 6  months period  in Athens,  working full time (with salary at the junior  level and insurance) for the company,  while at the same time they will  work on their master thesis with a topic of common interest for IQVIA  and our program.  Tentative topics are Meta-Analysis and  Health  Economic Modelling. There is also a possibility for doing the internship  abroad but this may require different procedures  (and much higher  competition) under the international program of the company. We expect  the procedure to start at late January. Interviews and selection for the  positions are expected in February based on academic merit. There will  be also an orientation seminar and the successful candidates are  expected to start at mid-June after completion of courses. Obviously,   the company is interested in hiring people for permanent collaboration  after the internship period depending on their performance.

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Πλήρους Φοίτησης στη Στατιστική του ΟΠΑ ανακοινώνει 2 Θέσεις Πρακτικής άσκησης (Internships) στην IQVIA

Η IQVIA θα χρηματοδοτήσει πλήρως 2 θέσεις πρακτικής άσκησης (Internships) για απασχόληση στο αντικείμενο των Κλινικών Δοκιμών για τους φοιτητές του Μεταπτυχιακού πλήρους φοίτησης στη Στατιστική του ΟΠΑ. Οι φοιτητές που θα επιλεγούν θα προσληφθούν για 6 μήνες στα γραφεία της εταιρείας στην Αθήνα, και θα δουλεύουν με  πλήρη απασχόληση (με αμοιβές σε επίπεδο junior και ασφαλιστικές καλύψεις). Παράλληλα θα γράψουν τη διπλωματική τους μεταπτυχιακή εργασία σε ένα αντικείμενο κοινου ενδιαφέροντος του μεταπτυχιακού του ΟΠΑ και της IQVIA. Υποψήφια θέματα θα ανηκούν στις περιοχές της μέτα-ανάλυσης και της στατιστικής μοντελοποίησης των Οικονομικών Υγείας. Υπάρχει και η επιλογή οι φοιτητές να απασχοληθούν στα γραφεία της εταιρείας στο εξωτερικό αλλά αυτό θα γίνει με τις διαδικασίες του διεθνούς προγράμματος πρακτικής άσκησης της εταιρείας.

Η διαδικασία θα ξεκινήσει τον Ιανουάριο. Οι συνεντεύξεις και η επιλογή θα γίνει τον Φεβρουάριο. Θα ακολουθήσει και εισαγωγικό σεμινάριο στο αντικείμενο που θα μπορούν να παρακολουθήσουν όλοι οι φοιτητές του προγράμματος. Οι επιλεγέντες φοιτητές αναμένεται να ξεκινήσουν την εργασία τους στα μέσα Ιουνίου μετά την ολοκλήρωση των μαθημάτων και των εξετάσεων. Προφανώς, η εταιρεία ενδιαφέρεται να κρατήσει τους φοιτητές της πρακτικής άσκησης και μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος το οποίο θα εξαρτηθεί από την απόδοση τους αλλά και από τη διαθεσιμότητα θέσεων εργασίας.