Δελτίο Τύπου για Υλοποίηση Πράξεων του Τμ. Στατιστικής - 5

Πρόεδρος  Τμήματος

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

1. Διαδικτυακές ενημερώσεις σχολικών μονάδων
  2. «Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»
  3. «Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Καθηγητών Τμήματος Στατιστικής σε Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»

για το ακαδημαϊκό έτος 2021-22.

Όσον αφορά τη Δράση «Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»  την Πέμπτη 5 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκε από το 10Ο ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ η τελευταία Εκπαιδευτική Επίσκεψη σχολείου για το ακαδημαϊκό έτος 2021-22 στις εγκαταστάσεις του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην παρουσίαση του Τμήματος Στατιστικής μετείχαν καθηγητές του Τμήματος Στατιστικής, o κ. Ιωάννης Ντζούφρας, Πρόεδρος του Τμήματος Στατιστικής και ο κ. Παναγιώτης Παπασταμούλης, Επίκουρος Καθηγητής καθώς και ο υποψήφιος διδάκτορας του Τμήματος Στατιστικής κ. Ηλίας Λερίου.

Οι μαθητές του σχολείου καθώς και οι συνοδοί-καθηγητές αφού ξεναγήθηκαν στο Αμφιθέατρο της Πτέρυγας Αντωνιάδου του Κεντρικού Κτηρίου του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών συνέχισαν την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εργαστήριο Στατιστικής που εδρεύει στον 3ο όροφο της Πτέρυγας Αντωνιάδου.

Οι μαθητές του σχολείου καθώς και οι συνοδοί-καθηγητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσω της παρουσίασης-ομιλίας των καθηγητών του Τμήματος Στατιστικής τις προοπτικές που προσφέρει το Τμήμα Στατιστικής, καθώς και την έμπρακτη εφαρμογή του αντικειμένου του όρου της Στατιστικής στα πεδία και στους τομείς της κοινωνικής και επαγγελματικής ζωής της κοινωνίας και της ανθρωπότητας. Επίσης είδαν πως η στατιστική συνεισφέρει σε εξειδικευμένα αντικείμενα όπως η βιοπληροφορική/γενετική και η επιτήρηση επιδημιών. Τέλος οι μαθητές συμμετείχαν σε παιχνίδι τεχνολογίας με χρήση κινητών τηλεφώνων που αφορούσαν γενικές γνώσεις Στατιστικής και συνομίλησαν με τον κο Ηλία Λερίου, υποψήφιο διδάκτορα του Τμήματος Στατιστικής.

Η Δράση αυτή υλοποιήθηκε με πρωτοβουλία της Διοίκησης του Τμήματος Στατιστικής και με την συνδρομή της Γραμματείας του Τμήματος Στατιστικής.

Φωτογραφίες από τις Δράσεις του Τμήματος: Επισκέψεις σχολείων:

5/5/2022: Εκπαιδευτική Επίσκεψη από τo 10O ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ

5/5/2022: Οι συνοδοί –καθηγητές ,οι μαθητές του 10ου ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ και ο κ. Π. Παπασταμούλης Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Στατιστικής

5/5/2022: 10 ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ο κ. Π. Παπασταμούλης Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Στατιστικής, ομιλητής κατά την διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης του 10ου ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ: 5/5/2022

5/5/2022: Μαθητές του 10ου ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ κατά την διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης

5/5/2022: Ο κ. Ηλίας Λερίου υποψήφιος διδάκτορας-ομιλητής του Τμήματος Στατιστικής κατά την διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης

5/5/2022: Ο κ. Ηλίας Λερίου υποψήφιος διδάκτορας του Τμήματος Στατιστικής με μαθητή του 10ου  ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ