Επίσκεψη Ελληνογαλλικής Σχολής «Άγιος Ιωσήφ»

Πρόεδρος  Τμήματος

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑΣ & ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ του Τμήματος Στατιστικής της Σχολής Επιστημών και Τεχνολογίας της Πληροφορίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών το τμήμα Στατιστικής συνεχίζει το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 την υλοποίηση τριών δράσεων:

1. Διαδικτυακές ενημερώσεις σχολικών μονάδων
  2. «Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»
  3. «Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Καθηγητών Τμήματος Στατιστικής σε Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»

Στο πλαίσιο της Δράσης «Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2023 επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο νέο κτήριο επί της οδού Τροίας και Κιμώλου το Λύκειο-Ελληνογαλλικής Σχολής «Άγιος Ιωσήφ».

Στην παρουσίαση του Τμήματος Στατιστικής μετείχαν καθηγητές του Τμήματος Στατιστικής, ήτοι οι κ.κ. Ιωάννης Ντζούφρας, Πρόεδρος του Τμήματος Στατιστικής, κ. Δημήτριος Καρλής Καθηγητής καθώς και καθηγητές από τα άλλα Τμήματα του Πανεπιστημίου. Ενδεικτικά αναφέρονται:

- κ. Μπλαβούκος Σπυρίδων: Αναπληρωτής Καθηγητής και Αναπληρωτής Πρόεδρος στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών,

- κ. Παπαϊωάννου Γεώργιος: Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Πληροφορικής,

-κ. Βαρθαλίτης Πέτρος:  Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης,

-κ. Δρόσος Δημήτριος: Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας,

-κ. Χαλαμανδράνης Γιώργος: Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής και

-κ. Βρεχόπουλος Αδάμ: Καθηγητής στο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας

Οι μαθητές των σχολείων καθώς και οι συνοδοί-καθηγητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσω της παρουσίασης-ομιλίας των καθηγητών τις προοπτικές και δράσεις όλων των Τμημάτων του Πανεπιστημίου.

Η Δράση αυτή υλοποιήθηκε με πρωτοβουλία της Διοίκησης του Τμήματος Στατιστικής και με την συνδρομή της Γραμματείας του Τμήματος Στατιστικής.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη του ΛΥΚΕΙΟΥ-ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΓΙΟΣ ΙΩΣΗΦ (16/2/2023)

16/2/2023: Ο κ. Καρλής Δ. Καθηγητής-Ομιλητής στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής επίσκεψης του Λυκείου-Ελληνογαλλικής Σχολής «Άγιου Ιωσήφ»

16/2/2023:  Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής επίσκεψης της Ελληνογαλλικής Σχολής «Άγιου Ιωσήφ»

16/2/2023: Ο κ. Μπλαβούκος Σ., Αναπλ. Καθηγητής-ομιλητής του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών