Δελτίο Τύπου: Επισκέψεις Οκτώ Σχολείων

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑΣ & ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ του Τμήματος Στατιστικής της Σχολής Επιστημών και Τεχνολογίας της Πληροφορίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, το τμήμα Στατιστικής συνεχίζει κατά το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 την υλοποίηση τριών δράσεων:

1. Διαδικτυακές ενημερώσεις σχολικών μονάδων.
  2. Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
  3. Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Καθηγητών Τμήματος Στατιστικής σε Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Στο πλαίσιο της Δράσης «Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης», υλοποιήθηκαν με εξαιρετική επιτυχία οι κάτωθι εκπαιδευτικές επισκέψεις των σχολείων:

• 65ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ, τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024,
  • 1ο ΓΕΛ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ και 5ο ΓΕΛ ΑΙΓΑΛΕΩ, την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024,
  • 1Ο ΓΕΛ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ, την Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου 2024,
  • 49ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ, την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024,
  • 3ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ και 1Ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ, την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024,
  • 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ, την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024,
  • 2ο ΓΕΛ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ, την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024 και
  • 2ο ΓΕΛ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024,

στις εγκαταστάσεις του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο Νέο κτήριο επί της οδού Τροίας και Κιμώλου.

Στις παρουσιάσεις του Τμήματος Στατιστικής μετείχαν καθηγητές του Τμήματος Στατιστικής, ήτοι οι:

• κ. Ιωάννης Ντζούφρας, Πρόεδρος του Τμήματος Στατιστικής,
  • κ. Δημήτριος Καρλής, Αναπληρωτής Προέδρου του Τμήματος Στατιστικής,
  • κ. Στυλιανός Ψαράκης, Καθηγητής,
  • κ. Νικόλαος Δεμίρης, Επίκουρος Καθηγητής,
  • κ. Παναγιώτης Παπασταμούλης, Επίκουρος Καθηγητής,
  • κ. Ιωάννης Βρόντος, Αναπληρωτής Καθηγητής,
  • κ. Παναγιώτης Μπεσμπέας, Αναπληρωτής Καθηγητής και
  • κ. Βασίλειος Χασιώτης, διδάσκων και μεταδιδακτορικός ερευνητής,

καθώς και οι υποψήφιοι διδάκτορες κα Άννα Ναλπαντίδη, κα Αργυρώ Δαμουλάκη,  και κ. Λάμπης Τζάι.

Επιπλέον, συμμετείχε και ο Δρ. Στέφανος Κεχαγιάς  (SAS), με τον οποίο συνεργάζεται στενά το Τμήμα Στατιστικής στο πλαίσιο του SAS Certificate. O Δρ Κεχαγιάς μίλησε στους μαθητές για τις προοπτικές απασχόλησης στον κλάδο του στατιστικού προγραμματισμού, αλλά και της επιστήμης δεδομένων. Τέλος, συμμετείχαν η μεταπτυχιακή φοιτήτρια του Τμήματος Στατιστικής κα Αθανασία Καλογήρου και η υποψήφια διδάκτορας κα Σοφία Γιαντσίδη επισκέπτρια στο Τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ από το Πανεπιστήμιο της Pavia (Ιταλία).

Οι μαθητές των σχολείων, καθώς και οι συνοδοί-καθηγητές, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσω της παρουσίασης-ομιλίας των καθηγητών του Τμήματος Στατιστικής τις προοπτικές που προσφέρει το Τμήμα Στατιστικής, καθώς και την έμπρακτη εφαρμογή του αντικειμένου της Στατιστικής στα πεδία και στους τομείς της κοινωνικής και επαγγελματικής ζωής της κοινωνίας και της ανθρωπότητας. Τέλος, οι μαθητές συμμετείχαν σε παιχνίδι τεχνολογίας με χρήση κινητών τηλεφώνων που αφορούσαν γενικές γνώσεις Στατιστικής, ενώ επισκέφτηκαν το εργαστήριο Υπολογιστικής και Μπεϋζιανής Στατιστικής, όπου στεγάζονται οι ερευνητές και οι υποψήφιοι διδάκτορες του Τμήματος.

Η Δράση αυτή υλοποιήθηκε με πρωτοβουλία της Διοίκησης του Τμήματος Στατιστικής και με την συνδρομή της Γραμματείας του Τμήματος Στατιστικής.