Νέος Επίκουρος Καθηγητής στο τμ. Στατιστικής: κ. Μπακογιάννης

Με χαρά καλωσορίζουμε στο Τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ τον νέο Επίκουρο Καθηγητή Γιώργο Μπακογιάννη. Ο κος Μπακογιάννης ορκίστηκε ενώπιον του Πρύτανη και ανέλαβε τα νέα του καθήκοντα την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023.

Ο Γιώργος Μπακογιάννης έχει διατελέσει μεταδιδακτορικός ερευνητής (2014-2015), επίκουρος καθηγητής (2015-2022), και αναπληρωτής καθηγητής (2022-2023) στο τμήμα Βιοστατιστικής και Επιστήμης Δεδομένων Υγείας του Indiana University των Η.Π.Α. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τη μη-παραμετρική και ημιπαραμετρική ανάλυση δεδομένων επιβίωσης και ανταγωνιστικών κινδύνων, τα μοντέλα πολλαπλών καταστάσεων (multistate models), την ιατρική ακριβείας (precision medicine), τη στατιστική ανάλυση παρουσία ελλειπουσών τιμών, και την αιτιολογική συμπερασματολογία. Τα περιοδικά στα οποία έχει δημοσιεύσει μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν τα Biometrics, Biostatistics, Statistica Sinica, Journal of Nonparametric Statistics, Annals of the Institute of Statistical Mathematics, και αρκετά άλλα. Η έρευνα του έχει βραβευθεί από τον American Statistical Association, την International Biometric Society, και τον International Chinese Statistical Association.