Επίσκεψη Φοιτητών Τμήματος Στατιστικής στην ΕΛΣΤΑΤ

Τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2023 οι φοιτητές του Τμήματος Στατιστικής του ΟΠΑ επισκέφτηκαν την ΕΛΣΤΑΤ με τη συνοδεία της κας Α. Λειβάδα και του Ι. Ντζούφρα, προέδρου του Τμήματος. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο των μαθημάτων των Επίσημων Στατιστικών και της Ανάλυσης Δεδομένων.

Οι φοιτητές μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το Ελληνικό Στατιστικό Συστήμα από την κα Γεωργία Λύτρα (Σύμβουλο της Προέδρου της ΕΛΣΤΑΤ για θέματα Στατιστικής Παιδείας), θέματα παραγωγής Επίσημων Στατιστικών Στοιχείων από την κα Καραμιχαλάκου (Προϊσταμένη Διεύθυνσης Στατιστικών Επιχειρήσεων ), Δειγματοληψία από τον Γεώργιο Λαμπρόπουλο (Τμήμα Μεθοδολογίας και Ονοματολογιών), Επιλεγμένες Στατιστικές Έρευνες από τον κο Γεώργιο Ντούρο (Προϊστάμενο Τμήματος Ειδικών Στατιστικών Νοικοκυριών), κο Κ. Παπανδρέου (Προϊστάμενο Τμήματος Στατιστικών Ενέργειας και Περιβάλλοντος) και τον κο Α. Σταυρόπουλος (Προϊστάμενο Διεύθυνσης Τομεακών Στατιστικών)

Ευχαριστούμε πολύ την ΕΛΣΤΑΤ για τη φιλοξενία.