Βραβείο Καινοτομίας και 2η θέση στον "JA Start Up 2019"

Διπλή Διάκριση ΔΕΤ στο Διαγωνισμό «Ja Start Up 2019»

• Για 5η συνεχή διοργάνωση του διαγωνισμού, φοιτητές ΔΕΤ διακρίθηκαν με τις καινοτόμες ψηφιακές ιδέες τους.
  • Βραβείο Καινοτομίας και Δεύτερη Θέση κέρδισε η ομάδα Sign Me Up.
  • 5 ομάδες φοιτητών ΔΕΤ προκρίθηκαν στον τελικό.

Το Βραβείο Καινοτομίας και τη Δεύτερη Θέση στον 5ο Πανελλαδικό Φοιτητικό Διαγωνισμό Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «JA Start Up 2019», του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece, κέρδισε η ομάδα Sign Me Up, η οποία αποτελείται από τους Βγόντζα ΓιώργοΔούρου Έλενα, Παπαπολίτη Ευδοκία και Χαλκίδου Άντα, φοιτητές του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ).

Το Τμήμα ΔΕΤ έχει παράδοση σε βραβεύσεις σε φοιτητικούς διαγωνισμούς καινοτομίας κι ειδικότερα στον «JA Start Up», από την ίδρυση του θεσμού, με συνεχείς διακρίσεις στις πρώτες θέσεις από το 2015!

Ο φετινός διαγωνισμός διεξήχθη την Πέμπτη 30 Μαΐου, με τη συμμετοχή συνολικά 500 φοιτητών, από 20 πανεπιστήμια, οι οποίοι αξιολογήθηκαν από δεκαμελή επιτροπή εξειδικευμένων στελεχών της τεχνολογίας, καινοτομίας και επιχειρηματικότητας. Στην τελετή βράβευσης παρευρέθηκαν μεταξύ των άλλων  ο Πρόεδρος του ΣΕΒ, Θεόδωρος Φέσσας και ο Πρόεδρος του ΣΕΝ, Μάρκος Βερέμης.

Στο τελικό, όπου διαγωνίστηκαν 20 ομάδες από 10 Πανεπιστήμια, προκρίθηκαν 5 ομάδες φοιτητών του τμήματος, οι οποίες παρακολουθούν το μάθημα «Ψηφιακή Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα», στο πλαίσιο του οποίου δημιούργησαν τις καινοτόμες ψηφιακές ιδέες τους. Τις ομάδες υποστήριξαν ο Καθηγητής Γεώργιος Δουκίδης, ο Δρ. Σταύρος Λουνής και ο υποψήφιος διδάκτορας Στράτος Μπαλούτσος.

Οι 5 επιχειρηματικές ιδέες που προκρίθηκαν στον τελικό του διαγωνισμού και οι φοιτητές του τμήματος που τις απαρτίζουν είναι οι ακόλουθοι:

Sign Me Up: Δεύτερη Θέση και Βραβείο Καινοτομίας: Η Sign Me Up δημιούργησε έξυπνα IoT γάντια για την αυτοματοποιημένη πολυγλωσσική μετάφραση της νοηματικής γλώσσας. Τα γάντια μεταφράζουν την κίνηση των χεριών που ανταποκρίνεται σε νοηματική γλώσσα σε γραπτό ή προφορικό λόγο. Η ομάδα αποτελείται από τους φοιτητές Βγόντζας Γιώργος, Δούρου Έλενα, Παπαπολίτη Ευδοκία και Χαλκίδου Άντα.

Dock My Boat: H DockMyBoat είναι μια IoT λύση, η οποία βοηθάει στην ανεύρεση διαθέσιμων θέσεων ελλιμενισμού για σκάφη σε μαρίνες, σε πραγματικό χρόνο, με δυνατότητες online κράτησης και πληρωμής. Η ομάδα αποτελείται από τους φοιτητές Αλεξανδρίδης Μάριος, Γυφτάκη Ιωάννα, Μπέη Βασιλική και Φώτη Ιωάννα.

e-Pasco: Η e-Pasco, μέσω της IoT λύσης που προσφέρει, επιτρέπει την παρακολούθηση των συνθηκών διαβίωσης των πουλερικών σε ορνιθοτροφικές μονάδες. Με χρήση κατάλληλων αισθητήρων και υπηρεσιών, όλα τα δεδομένα θερμοκρασίας, υγρασίας, φωτισμού κτλ. μεταφέρονται σε πραγματικό χρόνο στον ορνιθοτρόφο μαζί με συμβουλές και ειδοποιήσεις για επικίνδυνες αυξομειώσεις των συνθηκών. Η ομάδα αποτελείται από τους φοιτητές Μαλλιάρη Εύα, Μαυρέλη Μαίρη, Μήτσα Αγγελική και Τάνιου Πηνελόπη.

HawkEye: H HawkEye παρέχει έναν πλήρη έξυπνο μηχανισμό προστασίας από κρούσματα κλοπής, για ιδιοκτήτες–διαχειριστές κατοικιών προσωρινής ενοικίασης. Με χρήση αισθητήρων, παρέχονται ειδοποιήσεις στον ιδιοκτήτη σε περίπτωση όπου κάποιο/α αντικείμενο/α μεταφερθεί/ουν εκτός του σπιτιού. Η ομάδα αποτελείται από τους φοιτητές Ευτυχίδου Άννα, Κασφίκη Γεωργία, Πουλάκη Θέμις και Χλιμίντζα Ηλιάνα-Δέσποινα.

Safer Seas: Η SaferSeas κατασκευάζει και προσφέρει έξυπνες σημαδούρες, οι οποίες μπορούν να αξιολογήσουν και να ενημερώσουν για την επικινδυνότητα των ακτών, παρέχοντας πληροφορία σε ναυαγοσώστες, λουόμενους και το κράτος. Η ομάδα αποτελείται από τους φοιτητές Τερλάκη Αγγελίνα, Λαμπρινοπούλου Ναυσικά και Στεργάκου Νέλσον Διονυσία Ντενίς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ΣΕΝ/JA Greece είναι μέλος του παγκόσμιου, μη-κερδοσκοπικού οργανισμού Junior Achievement Worldwide, που εφαρμόζει εκπαιδευτικά προγράμματα καινοτομίας και επιχειρηματικότητας -από το Δημοτικό έως το Πανεπιστήμιο- σε 122 χώρες σε όλο τον κόσμο.