Υποστήριξη Δράσης Refugee Code Week

ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕ ΔΡΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ

Ενεργοποίηση, συμμετοχή κι εκπαίδευση  40 εθελοντών φοιτητών σε Scratch και Web Programming
και διδασκαλία κώδικα σε 233 πρόσφυγες, για τη στήριξη της δράσης
Refugee Code Week

Το ΠΜΣ στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία, του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ), ως υπεύθυνος κοινωνικός εταίρος, συμμετείχε στη δράση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ), υποστηρίζοντας ενεργά τη διεθνή πρωτοβουλία Refugee Code Week, με εθελοντές φοιτητές και εκπαίδευση (σε κώδικα) 233 προσφύγων.

Η SAP Hellas σε συνεργασία με το Κέντρο Συντονισμού του δήμου Αθηναίων για θέματα Μεταναστών και Προσφύγων (ACCMR) και πολλούς επιπλέον φορείς υλοποίησε τη δράση Refugee Code Week, για πρώτη φορά στην Ελλάδα από τις 16 έως και τις 21 Οκτωβρίου 2017, στοχεύοντας στην εκπαίδευση νέων προσφύγων στην Πληροφορική και την απόκτηση δεξιοτήτων που θα συμβάλουν στη βελτίωση της ζωής τους.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους φοιτητές του ΟΠΑ που συμμετείχαν εθελοντικά στην πρωτοβουλία, ενώ ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στους φοιτητές από το τμήμα ΔΕΤ Κωστάλα Δήμητρα, Ντόσκορη Πελαγία, Φύγου Τσιμτσιλή Μαρία, Θεοδώρου Αγγελική που διακρίθηκαν για τη συμμετοχή τους και κυρίως για την απόδοση και αποτελεσματικότητά τους ως εκπαιδευτές των νεαρών προσφύγων.

Περισσότερες πληροφορίες στο δελτίο τύπου του ΟΠΑ: https://www.aueb.gr/el/content/tmima-dioikitikis-epistimis-kai-tehnologias-toy-opa-ypostirizei-tin-ekpaideysi-prosfygon