4ο Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας

Το Τμήμα ΔΕΤ διοργανώνει, για 4η συνεχή χρονιά, το Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας που απευθύνεται σε μαθητές λυκείου, με στόχο να αναδειχθεί η νεανική καινοτομία και επιχειρηματικότητα.

Last updated: 22/04/2013

Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ανακοινώνει τη διοργάνωση, για 4η συνεχή χρονιά, του Θερινού Σχολείου Νεανικής Επιχειρηματικότητας (Youth Entrepreneurship Summer Program – YES Program). Πρόκειται για το πρώτο θερινό σχολείο επιχειρηματικότητας που διοργανώνεται από Ελληνικό Πανεπιστήμιο και απευθύνεται σε μαθητές λυκείου με στόχο να ωθήσει τη νεανική καινοτομία και την επιχειρηματικότητα και να τους διδάξει πώς δομείται ένα επιχειρηματικό πλάνο και πώς υλοποιείται μια επιχειρηματική ιδέα.

Στο πρόγραμμα γίνονται δεκτοί μαθητές Λυκείου (κυρίως Β’ και Γ’ τάξης), είτε φοιτούν σε Ενιαίο Λύκειο είτε σε ΙΒ, με επάρκεια στην Αγγλική γλώσσα, οι οποίοι ενδιαφέρονται να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες σχετικά με την επιχείρηση και την επιχειρηματική διαδικασία.

Το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, μαθήματα από ακαδημαϊκούς διδάσκοντες και ομιλίες από προσκεκλημένους επιχειρηματίες, επίσκεψη σε εταιρία, ανάλυση και συζήτηση μελετών περίπτωσης από την ελληνική και διεθνή πραγματικότητα, συμμετοχή σε επιχειρηματικά παίγνια, ομαδικές δραστηριότητες, καθώς και επεξεργασία και ανάπτυξη επιχειρηματικού σχεδίου μίας νέας επιχείρησης. Κατά τη διάρκεια των δύο εβδομάδων, οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες συντάσσοντας το επιχειρηματικό πλάνο για μία δική τους ιδέα και στο τέλος βραβεύονται οι ομάδες με τις καλύτερες ιδέες και χορηγείται πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Μέχρι σήμερα έχουν παρακολουθήσει το πρόγραμμα 87 μαθητές (88% από Αττική, 12% από επαρχία) από 59 σχολεία και έχουν δοθεί συνολικά 80 υποτροφίες παρακολούθησης. Η επιλογή των υποτρόφων γίνεται μετά από συμμετοχή των υποψηφίων σε τεστ δεξιοτήτων (τύπου GMAT) το οποίο πραγματοποιείται λίγες ημέρες πριν την έναρξη του προγράμματος και αξιολογεί την αναλυτική ικανότητα των μαθητών σε μαθηματικό και λεκτικό επίπεδο. Το κόστος συμμετοχής, για μαθητές που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα χωρίς υποτροφία, ανέρχεται στο ποσό των 350 ευρώ.

Τα μαθήματα θα διεξάγονται από Πέμπτη 27/6/2013 μέχρι και Πέμπτη 11/7/2013, 9:00 πμ – 5:00 μμ. Αιτήσεις γίνονται δεκτές μέχρι 15/6/2013. Ο αριθμός των θέσεων είναι περιορισμένος.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα http://yes.aueb.gr ή να επικοινωνήσετε με την οργανωτική επιτροπή του προγράμματος στα τηλέφωνα 210 8203731, 210 8203677 (Fax: 210 8828078) ή με e-mail στο yes@aueb.gr.