AMBA Accreditation του Executive MBA

To Executive MBA του Τμήματος ΔΕΤ πιστοποιήθηκε για πρώτη φορά από το Association of MBAs (AMBA), τη διεθνή ανεξάρτητη αρχή για τη μεταπτυχιακή εκπαίδευση στη διοίκηση επιχειρήσεων.

Last updated: 23/12/2015

Επίκαιρα

To Executive MBA του Τμήματος ΔΕΤ πιστοποιήθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του από το Association of MBAs (AMBA), τη διεθνή ανεξάρτητη αρχή για τη μεταπτυχιακή εκπαίδευση στη διοίκηση επιχειρήσεων. Μετά από εκτενή αξιολόγηση που πραγματοποιήθηκε τον Νοέμβριο του 2015, το Executive MBA έλαβε την πιστοποίηση ως επιβεβαίωση του ότι η διδασκαλία στο πρόγραμμα, το πρόγραμμα σπουδών, η ποιότητα του διδακτικού και ερευνητικού του προσωπικού και οι υπόλοιπες υπηρεσίες που προσφέρονται στους φοιτητές του καλύπτουν τα υψηλότατα κριτήρια που θέτει ο οργανισμός. Για την αξιολόγηση ελήφθη επίσης υπόψη η άποψη φοιτητών, αποφοίτων και εργοδοτών για το πρόγραμμα.

Το Executive MBA είναι το δεύτερο πρόγραμμα που προσφέρεται από δημόσιο Ίδρυμα και πιστοποιείται πανελλαδικά από το ΑΜΒΑ, μετά το MBA International του ΔΕΤ, το οποίο είναι πιστοποιημένο από το 2004.

Για τους φοιτητές του προγράμματος αυτή η πιστοποίηση εξασφαλίζει διεθνή αναγνωρισιμότητα του πτυχίου τους και επιβεβαιώνει ότι η επένδυσή τους στο πρόγραμμα τούς επιστρέφει την καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης. Για τις επιχειρήσεις που ενδιαφέρονται να εντάξουν ταλαντούχα στελέχη στο δυναμικό τους αποδεικνύει την ποιότητα των αποφοίτων του προγράμματος. Αντίστοιχα, οι απόφοιτοι του προγράμματος απολαμβάνουν ένα σύνολο υπηρεσιών που προσφέρονται από τον οργανισμό και περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων υποστηρικτικές υπηρεσίες καριέρας, ευκαιρίες αλληλεπίδρασης με απόφοιτους από τα καλύτερα ΜΒΑ σε διεθνές επίπεδο, εκπαίδευση και πρόσβαση στα αποτελέσματα των πιο πρόσφατων ερευνών στον χώρο της διοίκησης επιχειρήσεων.

Το Association of MBAs Ιδρύθηκε το 1967 και είναι ο μόνο φορέας πιστοποίησης ΜΒΑ προγραμμάτων παγκοσμίως που θέτει τα παγκόσμια standard για την ποιότητα προγραμμάτων ΜΒΑ, DBA και ΜΒΜ. Από τον οργανισμό έχουν πιστοποιηθεί προγράμματα σε 210 πανεπιστήμια σε 70 χώρες (ποσοστό που αντιστοιχεί στο 2% περίπου των προσφερόμενων προγραμμάτων παγκοσμίως). Το Association of MBAs λειτουργεί ως σημείο σύνδεσης των πιστοποιημένων πανεπιστημίων, των φοιτητών και των αποφοίτων τους με την επιχειρηματική κοινότητα σε όλο τον κόσμο, αφού σε αυτό συμμετέχουν ως μέλη επιχειρήσεις από περισσότερες από 100 χώρες.